W sobotę 05 marca 2022 r. w sali widowiskowej bieckiego kina „Farys” rozbrzmiały niesamowite bluesowe rytmy, a wszystko za sprawą MIRON NALEPA BAND, który wystąpił podczas KONCERTU SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ, zorganizowanego przez Bieckie Centrum Kultury.

Zanim doszło do bestialskiej inwazji Rosji na Ukrainę sobotni koncert miał być skierowany do kobiet z okazji przypadającego niebawem ich święta, jednak w obliczu tragedii jaka dotknęła naszych wschodnich sąsiadów musieliśmy  pokazać Braciom Ukraińcom, że nie są sami.

Koncert oficjalnie otworzył Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, który powitał wszystkich zgromadzonych, skierował słowa wsparcia w stronę ukraińskiego narodu oraz krótko przedstawił gwiazdę wieczoru. Swoją obecnością zaszczycili również Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, którzy także w swoich przemówieniach zachęcali do nieprzechodzenia obojętnie wobec ludzkiej krzywdy.

Uczestnicy sobotniego wydarzenia na pierwsze bluesowe nuty musieli chwilę zaczekać, ponieważ z inicjatywy lokalnych muzyków z zespołu LEMKO JAZZ w składzie Rafał Boniśniak, Mirosław Bogoń, Piotr Przyrowski, Natalia Górka oraz Tomasz Kubala, w geście solidarności z sąsiadami  z Ukrainy, koncert rozpoczął się balladą w języku ukraińskim. Przepiękny utwór pt. „W temnu niczku” wykonali razem LEMKO JAZZ oraz MIRON NALEPA BAND. Była to specjalna niespodzianka skierowana w hołdzie tym, którzy narażając swoje życie od wielu dni walczą o wolną Ukrainę, ale również tym, którym udało się przedostać bezpiecznie do sąsiednich krajów.

Po wspólnym chwytającym za serce występie, zakończonym gromkimi brawami, na scenie pozostał już tylko MIRON NALEPA BAND, który przez półtorej godziny zachwycał publiczność przebojami grupy Breakout oraz Tadeusza Nalepy – ojca polskiego bluesa. Starsi słuchacze mogli wrócić wspomnieniami do czasów świetności dla polskiej muzyki rockowej i bluesowej, natomiast ci nieco młodsi mieli wyśmienitą okazję, by  zapoznać się z tą twórczością i poczuć klimat młodości swoich rodziców. Podczas koncertu zespół zagrał nie tylko covery Tadeusza Nalepy i grupy Breakout, ale  również swoje autorskie kompozycje, które od razu wpadły publiczności w ucho. Każda piosenka nagradzana była gromkimi brawami, co świadczy o tym, że MIRON NALEPA BAND to klasa sama w sobie. Nie obyło się oczywiście bez bisów.

Sobotni koncert jak sama nazwa wskazuje był KONCERTEM SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ. Wyrazem tego była nie tylko powiewająca za plecami artystów przez cały czas trwania koncertu flaga ukraińska z napisem w języku polskim i ukraińskim „jesteśmy z wami”, ale przede wszystkim niesamowity odzew Bieczan na apel  o solidarność z Ukrainą, o gotowość do niesienia pomocy Ukrainie i jej obywatelom, o aktywny protest nie tylko poprzez wypowiadane myśli, ale i pomoc finansową, albowiem podczas zbiórki pieniędzy przeprowadzonej w trakcie trwania koncertu przez Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Św. Anny w Bieczu, mieszkańcy nie szczędzili grosza, a puszki zapełniały się banknotami w mgnieniu oka. Dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, podczas sobotniego koncertu udało się zebrać 1420,00 zł. Pieniądze przekazane zostały na konto Caritas – Pomoc Ukrainie.

Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się organizacji KONCERTU SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ, a w szczególności:

– Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi – Burmistrzowi Biecza,

-Panu Grzegorzowi Nosalowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu,

-Zespołowi LEMKO JAZZ w składzie: Rafał Boniśniak, Mirosław Bogoń, Piotr Przyrowski, Natalia Górka oraz Tomasz Kubala,

-Ojcu Tomaszowi Michalikowi – Proboszczowi Parafii Św. Anny w Bieczu oraz Przewodniczącemu Parafialnego Zespołu Caritas

Pani Marcie Kordek – Prezesowi Parafialnego Zespołu Caritas

-Pani Joannie Alibożek oraz Pani Halinie Kucharskiej z Parafialnego Zespołu Caritas zbierającym pieniądze podczas koncertu

-Pani Renacie Gołębiowskiej

Skip to content