W niedzielę, 2 października 2022 roku po wakacyjnej przerwie powróciła ciesząca się dużym zainteresowaniem sekcja turystyczna Bieckiego Centrum Kultury. W ubiegłym roku od wizyty w Sandomierzu rozpoczęliśmy wyjazdy w najbardziej atrakcyjne i ciekawe zakątki naszego kraju. Następnie bieczanie wybrali się do Zakopanego, Krakowa, Kazimierza Dolnego, Oświęcimia i Wadowic, dwukrotnie poza granicę Polski do urokliwego Budapesztu, a także ponownie do Krakowa i Ojcowa. Tym razem miejscem docelowym był Zamość – miasto o pięknej historii położone w województwie lubelskim, które za sprawą unikalnego architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta nazywane jest „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”.

O 6:45 wyjechały z Biecza aż dwa autokary z ponad 110 uczestnikami. Pierwszym przystankiem był rynek w Szczebrzeszynie, gdzie znajduje się znany z wiersza Jana Brzechwy chrząszcz. Jest to odlany z brązu dwumetrowy pomnik świerszcza, grającego na skrzypcach. Zdobi go elegancki frak, a na głowie ma cylinder. Na miejscu czekał już na nas pan przewodnik, którego opowieść próbowała storpedować kapryśna aura. Gdy dotarliśmy do Zamościa pogoda była już nieco łaskawsza, a każda grupa podążała za swoim przewodnikiem. Przez kolejne trzy godziny spacerowaliśmy poznając historię miasta i jego największe zabytki. Sporo dowiedzieliśmy się również o nietuzinkowej postaci, czyli o hetmanie wielkim koronnym Janie Zamoyskim. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć m.in. fortyfikacje otaczające Zamość (i poznać losy niezdobytej twierdzy), podziemia Ratusza i stare więzienie, Rynek Solny i Wodny, Akademię Zamojską, Park, Synagogę, Pałac i Pomnik Jana Zamoyskiego, a także Katedrę Zamojską (od wewnątrz), Kościół Franciszkanów i Rotundę. Po 15tej znaczna część grupy wybrała się na smaczny niedzielny obiad w restauracji „Polonia”, usytuowanej w centrum miasta. W czasie wolnym możliwy stał się m.in. zakup lokalnych pamiątek i specjałów. W drogę powrotną wyruszyliśmy po godzinie 17tej. Do Biecza dotarliśmy w dobrych humorach mimo zmęczenia i zmiennej pogody około 22:30.

Już za niecałe trzy tygodnie, 23 października 2022 roku zrealizujemy kolejną interesującą propozycję w postaci zwiedzenia dwóch miast – Przemyśla i Krasiczyna. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca, a zapisy przyjmujemy telefonicznie lub w siedzibie Bieckiego Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy! 

Skip to content