Wycieczki organizowane w ramach sekcji turystycznej prowadzonej przez Bieckie Centrum kultury już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Tym razem wypełniony do ostatniego miejsca autokar zabrał wycieczkowiczów do miejsca pamięci narodowej jakim jest Oświęcim, a także do Wadowic – miejsca urodzenia Świętego Jana Pawła II.

Wydarzenia ostatnich tygodni skłaniają do rozważań dotyczących również historii Polski, zwłaszcza historii wojen w ostatnim stuleciu. W te rozważania wpisała się również propozycja odwiedzenia zespołu niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Oświęcimiu oraz Brzezince.

Miejscem zbiórki uczestników wycieczki już tradycyjnie był biecki rynek z którego wyruszyliśmy tuż po godzinie 7:00. Do Auschwitz dotarliśmy około godziny 11:00. Po sprawdzeniu wszystkich formalności uformowały się dwie grupy, które wspólnie z paniami przewodnik wyruszyły w niezwykle sentymentalną i przejmującą podróż do wydarzeń, które wydarzyły się w obozie w latach 1940 – 1945. Widok olbrzymiej ilości bagaży, butów, ubrań czy nawet włosów, które pozostały w obozie po jego wyzwoleniu zostanie w pamięci przez długie lata. Opowieści o bestialstwie i okrucieństwach, jakie dokonywane były na więźniach powodowały natomiast, że ponad dwugodzinne zwiedzanie odbywało się niemal w ciszy. Następnie przejechaliśmy do Birkenau, gdzie w czasie wojny zamordowanych zostało ponad milion więźniów. Udało się zobaczyć również wnętrza baraków, w których przetrzymywani byli więźniowie, obozowej łaźni czy ruiny komory gazowej.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Wadowic, miejsca urodzenia Świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wycieczki we własnych zakresie zwiedzili wybudowaną w stylu późnobarokowym Bazylikę, zobaczyli dom rodzinny Jana Pawła II czy pomnik naszego Ojca Świętego. Nie mogło zabraknąć również chwili na skosztowanie znanej na całym świecie wadowickiej kremówki. Do Biecza wróciliśmy przed godziną 21:00.

Kolejną propozycją sekcji turystycznej jest wycieczka organizowana w dniu 24 kwietnia 2022 roku. Tym razem odwiedzimy stolicę Węgier i jedną z największych metropolii Europy Środowej – Budapeszt. Z myślą o nieco młodszych uczestnikach przygotowujemy również ofertę wyjazdu, który odbędzie się w okolicach Dnia Dziecka.

Bieżącą ofertę Bieckiego Centrum Kultury poznać można stronie internetowej: www.bck.biecz.pl oraz na profilu Facebook.

Skip to content