W czwartek, 10 czerwca 2021 roku w kinie „Farys” w Bieczu zaprezentowaliśmy drugi film Andrzeja Wajdy, będący częścią cyklu „Kino z pasją” o tematyce historycznej. Tym razem widzowie mogli obejrzeć „Popiół i diament” – inną kultową produkcję tego wybitnego reżysera, nagrodzonego Oscarem za całokształt twórczości.

Tuż przed seansem głos zabrał dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro. Kilka słów do zebranych skierował również obecny na projekcji Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz. Podobnie jak przed dwoma tygodniami, krótką prelekcję dotyczącą sytuacji gospodarczej i politycznej w czasach, o których opowiada film wygłosił także pracownik Biblioteki Biecz, Pan dr Jacek Lech.

 „Popiół i diament” nakręcono w 1958 roku. To dramat zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Działający w podziemiu antykomunistycznym były AK-owiec Maciek Chełmicki otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Ogarniają go jednak wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej. Zbigniew Cybulski za tę główną rolę był wielokrotnie porównywany do symbolu buntu młodego pokolenia, amerykańskiego aktora Jamesa Deana.

W kinie „Farys” dla zainteresowanych dostępna jest ciekawa wystawa „40/90” z 2016 roku, poświęcona Andrzejowi Wajdzie, nawiązująca do jego 90. urodzin i zrealizowania 40 filmów fabularnych. Dzieła tego reżysera zainicjowały tzw. „polską szkołę filmową”. Jej tematyka była różnorodna, ale często powracał rozrachunek z czasami II wojny światowej, będącej przeżyciem pokoleniowym dla artystów urodzonych w latach 20-tych XX wieku.

Cykl filmowy „Kino z pasją” o różnorodnej tematyce kontynuowany będzie co dwa tygodnie w czwartki. Już 24 czerwca odbędzie się pokaz filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy. Jest to produkcja z 1965 roku, nakręcona wg scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego na podstawie powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu toczy się w Europie w czasie wojen napoleońskich. Młody szlachcic Rafał Olbromski zaciąga się do armii francuskiego  Cesarza. Wraz z przyjacielem Krzysztofem Cedrą przemierza pola bitew walcząc z wrogami Napoleona Bonaparte. W międzyczasie wkracza w kręgi masonerii i nawiązuje niebezpieczny romans z żoną dostojnika loży.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content