W piątek 25 listopada 2022 sala widowiskowa bieckiego kina FARYS zamieniła się w salę teatralną, a wszystko za sprawą wyjątkowego spektaklu pt. KONGRES FUTUROLOGICZNY, który zaprezentował Teatr Czytelni Dramatu z Centrum Kultury w Lublinie.

Spektakl w reżyserii Daniela Adamczyka odbył się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. I nasze miasteczko doskonale wpisało się w ten właśnie program. Jak wiadomo, Bieczanie do najbliższego teatru mają ok. 90 km, co wiąże się nie tylko z ograniczeniami logistycznymi, ale również finansowymi.

Dzięki Teatrowi Czytelni Dramatu i Centrum Kultury w Lublinie mieszkańcy gminy Biecz oraz okolicznych miejscowości mieli okazję przenieść się w prawdziwy świat teatru i to w dodatku zupełnie za darmo.

KONGRES FUTUROLOGICZNY  w reżyserii Daniela Adamczyka jest adaptacją fantastyczno-naukowego opowiadania Stanisława Lema. Na scenie oprócz znakomitych aktorów Michała Jóźwika (który wcielił się w rolę gwiezdnego podróżnika Ijona Tichy-ego)  i  Jarosława Tomicy (który wcielił się w role pozostałych bohaterów), usłyszeć można było autorską muzykę na żywo, która doskonale zilustrowała wizję Lema. Przy pomocy muzyki smyczkowej, trąbki, elektroniki oraz własnych głosów, stworzony został tajemniczy świat science-fiction, funkcjonujący na scenie równorzędnie z aktorami.

Po spektaklu, który  nagrodzony został gromkimi brawami,  odbyło się spotkanie publiczności z twórcami spektaklu. Dyskusję poprowadził profesjonalnie przygotowany pod względem merytorycznym, dr Jacek Lech – pracownik Biblioteki Biecz.  Reżyser, aktorzy i muzycy ciekawie opowiadali o kulisach pracy nad spektaklem oraz odpowiadali na niekoniecznie łatwe pytania publiczności.

Emocje widzów po spektaklu najlepiej odzwierciedla  jeden z komentarzy na Facebooku Bieckiego Centrum Kultury: „Niesamowity! Dystopijny, psychodeliczny, lingwistycznie zakręcony. Dwoje aktorów (rewelacyjni!), gra świateł i autorska, przenikliwa muzyka na żywo. Fascynujące było odkrywanie nawiązań do tej powieści Lema obecnych w kulturze. To był piękny wieczór!” Komentarz zdecydowanie trafiony w punkt.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz Bieckie Centrum Kultury będzie mogło zaprosić mieszkańców Biecza i okolic na równie wyjątkowe spektakle teatralne.

Tymczasem 11 grudnia 2022 zapraszamy na wycieczkę do Rzeszowa (zwiedzanie miasta połączoną  ze spektaklem „Wizyta Starszej Pani” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Twórcy sztuki nie stronią od scen komediowych, choć efektem jest gorzka diagnoza postaw moralnych współczesnych europejskich społeczeństw i elit władzy.)

Zapraszamy również na koncert wyjątkowej piosenkarki Edyty Geppert, który odbędzie się 10 stycznia 2023 w kinie FARYS w Bieczu.

Bilety do nabycie w Bieckim Centrum Kultury oraz przez system biletowy kina Farys.

Skip to content