W niedzielę 23 października 2022 roku sekcja turystyczna Bieckiego Centrum Kultury zabrała bieczan we wspólną podróż do Krasiczyna oraz Przemyśla.

Wycieczka wyruszyła już tradycyjnie z bieckiego rynku o godzinie 6:00. Pierwszym punktem naszej wizyty był zamek wybudowany w stylu renesansowo – manierystycznym na przełomie XVI i XVII wieku. Zamek, który od 2018 roku nosi status pomnika historii charakterystyczny jest między innymi dzięki 4 odmiennym wieżom narożnym: Boskiej, Papieskiej, Królewskiej oraz Szlacheckiej. Uczestnicy wyprawy zwiedzić mogli zarówno dziedziniec czy wnętrza zamku, ale także zajrzeć do wieży zegarowej czy lochów. Po zwiedzaniu wnętrz, każdy mógł spokojnie pospacerować w jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce, gdzie rodzina Sapiehów wprowadziła zwyczaj sadzenia po narodzinach każdego dziecka dębu – w przypadku urodzenia syna lub lipy – przy narodzinach córki. Zdecydowanym atutem parku jest jego różnorodność i bogactwo gatunkowe roślin, w tym również egzotycznych, rośnie w nim bowiem ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego świata.

            Drugim etapem naszej wycieczki było położone nad rzeką San, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce – Przemyśl. Miasto na siedmiu wzgórzach, bo tak zdarza się mówić o Przemyślu jest siedzibą wielu wspaniałych zabytków od romańskich, przez gotyk i barok. Zwiedziliśmy między innymi wnętrza Archikatedry Przemyskiej wraz z robiącymi ogromne wrażenie podziemiami, Zamek Kazimierzowski czy XIX wieczny budynek dworca kolejowego.

            Po zakupie pamiątek, spacerze po przemyskim rynku oraz smacznym obiedzie, tuż po godzinie 17:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Biecza.

Planowane są kolejne eskapady sekcji turystycznej, jednak na ich szczegóły musimy jeszcze trochę poczekać. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z niedzielnej wycieczki.

Skip to content