Od kilku miesięcy uczestnicy sekcji teatralnej „Pracownia Kata” przy Bieckim Centrum Kultury zgłębiali, wraz z instruktorem Dagmarą Dżuła, tajniki tworzenia oraz animacji lalek teatralnych. W świat tworzenia lalek wprowadziła grupę Pani Ada Bystrzycka, która przeprowadziła w BCK kilkugodzinne warsztaty dla uczestników zajęć teatralnych.  W wyniku jej inspiracji poszczególni członkowie grupy, przy wsparciu instruktora i całych rodzin przez wiele tygodni konstruowali, obudowywali, malowali i ozdabiali lalki. Co tydzień wędrowały one na zajęcia teatralne, by tam przetestować w procesie animacji płynność ich ruchu, wytrzymałość konstrukcji oraz mechanikę. Młodzi aktorzy pod okiem instruktorki uczyli się trudnej sztuki operowania lalką teatralną. Cztery z pośród sześciu lalek, które udało się dzieciom ukończyć do końca marca, zostały zgłoszone do III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA LALKĘ TEATRALNĄ “DOMOWE CUDAKI”. Uczestnicy musieli przesłać do organizatorów zdjęcie lalki oraz film z jej animacją. 23 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu i z radością informujemy, że nasze aktorki Weronika Najsarek i jej laka otrzymały 1 miejsce  i Złotego Cudaka w kategorii od lat 11 do 14, a Julia Kudłaty i jej lalka 2 miejsce i Brązowego Cudaka w kategorii do lat 10.  

Wszystkie przygotowane przez grupę lalki już w najbliższy czwartek 27 kwietnia wezmą, wraz z aktorami udział w 36. Przeglądzie Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabnie, gdzie zaprezentują razem spektakl pt. ”Dziwna wiosna”.

Wszystkim biorącym w konkursie udział gratulujemy! Rodzicom, Panu Dyrektorowi BCK Pawłowi Jamro oraz wszystkim pracownikom BCK bardzo dziękujemy za wspieranie naszych działań i inicjatyw.

 

Tekst i zdjęcia: Dagmara Dżuła

Skip to content