W środę, 25 maja 2022 roku o godzinie 17:00 w sali widowiskowej kina „Farys” w Bieczu miała miejsce prezentacja twórczości teatralnej działającej przy Bieckim Centrum Kultury grupy „Pracownia Kata”. Uczestnicy zademonstrowali licznie zgromadzonej publiczności dwa ciekawe spektakle: „Generał i bomba” według scenariusza Umberto Eco oraz autorskie przedstawienie „Kruki”, poruszające między wierszami temat obecnej wojny na Ukrainie i zmuszające do głębokiej refleksji.  

Wydarzenie rozpoczął dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, który powitał Proboszcza Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, ks. Dziekana Janusza Kurasza, Burmistrza Biecza, Pana Mirosława Wędrychowicza oraz wszystkich zgromadzonych w sali widowiskowej bieckiego kina. Następnie zaprosił na scenę Panią Dagmarę Dżułę, opiekuna środowej sekcji teatralnej przy BCK i reżysera spektakli, która w kilku słowach opowiedziała o swojej grupie. Pani Dagmara jest pedagogiem szkolnym, terapeutą, instruktorem teatralnym i pasjonatem teatru. W jej zajęciach uczestniczą głównie dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkoły podstawowej, jak również nieco starsi aktorzy. Zasadniczymi celami sekcji teatralnej są m.in. zdobycie przez młodych adeptów aktorstwa umiejętności poruszania się w przestrzeni, słuchania i wypowiadania się, a także komunikowania się z otoczeniem, przekazywania własnych odczuć i otwartości na innych.  Ponadto uczestnicy mają za zadanie wyzbyć się strachu, nauczyć pomysłowości, przygotować pod względem aktorstwa, dykcji i ruchu. Ważne jest również samo „bycie” na scenie, praca z rekwizytami oraz świadomość własnych słabości i barier. Zajęcia sekcji teatralnej to w dużej mierze próby i prace nad konkretnymi spektaklami. Grupa wielokrotnie występowała na scenie przed publicznością i zdobywała wysokie miejsca w konkursach.

Podopieczni pani Dagmary Dżuły przedstawili wczoraj dwa spektakle. Pierwszy z nich pt. „Generał i bomba” jest przejmująco aktualną wizją zagrożonego zagładą świata. Warto podkreślić, że w czerwcu 2021 roku podczas 36. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu, „Pracownia Kata” otrzymała nagrodę specjalną właśnie za to przedstawienie. W internetowym głosowaniu zyskało ono najwięcej głosów, a tym samym zdobyło nagrodę publiczności, co jeszcze bardziej zmotywowało młodzież do ciężkiej pracy. Drugi spektakl pt. „Kruki” był równie poruszający swoją aktualnością tematyki wojennej, opowiadającej o trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. On także zakwalifikował się do finału tegorocznej edycji BAJDURKA, który odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu w dniach 13-15 czerwca 2022 roku. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami, a w ramach wdzięczności i podziękowań za ciężką pracę dyrektor Bieckiego Centrum Kultury wręczył ich opiekunowi bukiet kwiatów. Trzymamy więc kciuki za kolejne sukcesy „Pracowni Kata” i prowadzącej zajęcia teatralne Pani Dagmary Dżuły.

Skip to content