27 kwietnia 2023 w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie odbył się  36. Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, którego organizatorem było Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie wraz z  Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

Po raz pierwszy w tego typu przeglądzie wzięła udział grupa teatralna „Pracownia Kata” z sekcji teatralnej działającej przy Bieckim Centrum Kultury pod opieką instruktora Pani Dagmary Dżuły.

Jednak zanim młodzi aktorzy mogli zaprezentować się  w zupełnie nowej dla siebie dziedzinie teatru,  od kilku miesięcy zgłębiali, wraz z instruktorem Panią Dagmarą Dżułą, tajniki tworzenia oraz animacji lalek teatralnych. W świat tworzenia lalek wprowadziła grupę Pani Ada Bystrzycka, która przeprowadziła w BCK kilkugodzinne warsztaty.  W wyniku jej inspiracji poszczególni członkowie grupy, przy wsparciu instruktora i całych rodzin przez wiele tygodni konstruowali, obudowywali, malowali i ozdabiali lalki. Co tydzień wędrowały one na zajęcia teatralne, by tam przetestować w procesie animacji płynność ich ruchu, wytrzymałość konstrukcji oraz mechanikę. Młodzi aktorzy uczyli się trudnej sztuki operowania lalką teatralną. Cztery z pośród sześciu lalek, które udało się dzieciom ukończyć do końca marca, zostały zgłoszone do III Ogólnopolskiego Konkursu na Lalkę Teatralną “Domowe Cudaki”. Uczestnicy musieli przesłać do organizatorów zdjęcie lalki oraz film z jej animacją. 23 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu i jak  już informowaliśmy,  nasze aktorki Weronika Najsarek i jej laka otrzymały 1 miejsce  i Złotego Cudaka w kategorii od lat 11 do 14, a Julia Kudłaty i jej lalka 2 miejsce i Brązowego Cudaka w kategorii do lat 10. 

W Żabnie grupa w składzie: Zofia Gomułka, Maja Kmiotek, Jessica Styk, Oliwia Styk, Mateusz Firlit, Julia Kudłaty, Weronika Najsarek, Natalia Najsarek, Antonina Gurgul, Masza Hrutkovska wraz z wszystkimi przygotowanymi przez siebie lalkami wystawiła spektakl pt. „Dziwna wiosna”  w reżyserii Pani Dagmary Dżuły i pomimo niewielkiego doświadczenia z teatrem lalkowym „Pracownia Kata” w kategorii teatry dziecięce otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł, co jest ogromnym sukcesem zarówno młodych aktorów, jak i opiekuna.

Grupie teatralnej „Pracownia Kata” oraz opiekunowi Pani Dagmarze Dżule gratulujemy kolejnego sukcesu i dziękujemy za promowanie Biecza oraz Bieckiego Centrum Kultury na terenie województwa małopolskiego.

Skip to content