W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia 2022 roku na bieckim rynku odbył się już XII Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych, połączony z kiermaszem świątecznym i niezwykle udaną akcją charytatywną „Ciacho dla rodziny Walągów”. Organizatorem wydarzenia była Gmina Biecz i Bieckie Centrum Kultury.
Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych wpisał się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Bieckie Centrum Kultury. Nie odbył się jedynie w poprzednich dwóch latach ze względu na pandemię koronawirusa. Uczestnicy XII edycji wzięli najpierw udział w uroczystej Mszy Św. o godzinie 11:30 w Kolegiacie Bożego Ciała. Tuż po niej nastąpił przemarsz korowodu palmowego w kierunku bieckiego Rynku. Pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie. Przez dłuższy czas było zimno i wietrznie, ale w końcu pojawiło się słońce, będące oznaką nadchodzącej wiosny. Wydarzenie poprowadził Pan Mateusz Matusik, pracownik Bieckiego Centrum Kultury, który już nie po raz pierwszy sprawdził się w roli konferansjera. Do konkursu zgłoszonych zostało 19 palm: 7 zaprezentowały osoby indywidualne, a 12 różnorodne grupy. Uczestnicy opowiedzieli w kilku słowach z czego składa się ich palma. Nierzadko prezentacja odbywała się w formie wierszyka lub piosenki. W skład Komisji Konkursowej, oceniającej wszystkie prace weszli: Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, Ks. Dziekan Janusz Kurasz, Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro oraz pracownik tej instytucji, Pani Weronika Grygowicz-Dydak. Przy werdykcie Jury brało pod uwagę zgodne z tradycją wykonanie palm z naturalnych surowców, bibuły i wstążek, estetykę, umiejętność ustnego opisu (mile widziane były nazwy gwarowe) oraz strój ludowy wykonawców, który co prawda nie był konieczny, ale stanowił dodatkowy walor. W poszczególnych kategoriach przyznawano I, II i III miejsca, a także wyróżnienia. Wszyscy otrzymali słodkie upominki.
Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:
Prace indywidualne:
przedszkole oraz uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej:
- miejsce: Karolina Kupczyk (SP nr 2 w Bieczu – kl. II) – opiekun Jadwiga Sendecka-Kupczyk
- miejsce ex aequo:
– Elena Sendecka (SP nr 2 w Bieczu) – opiekun Małgorzata Muszyńska,
– Katarzyna Wojnarowicz i Justyna Wojnarowicz (Przedszkole i kl. III ZSP w Binarowej) – opiekun Jadwiga Wojnarowicz
– Natalia Wszołek (ZSP w Binarowej) – opiekun Ewelina Wszołek,
Julia Szarowicz (Racławice) – opiekun Maria Szarowicz.
uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej:
- miejsce: Natalia Juruś (ZSP w Binarowej, kl. VII) – opiekun Urszula Juruś
młodzież licealna oraz dorośli:
- miejsce: Elżbieta Szarowicz (osoba dorosła, Racławice)
Prace grupowe:
przedszkole oraz uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej:
- miejsce: Klasa II i III (SP nr 2 w Bieczu) – opiekun Małgorzata Przybyłowicz, Leokadia Piotrowska
- miejsce: Grupa Przedszkolna – Starszaki (Niepubliczne Przedszkole Sióstr Sercanek w Bieczu) – opiekun s. Józefa Rado
- miejsce: Grupa szósta (Gminne Przedszkole w Bieczu) – opiekun Agata Giebułtowska-Szpak
Wyróżnienia: Placówka Wsparcia Dziennego „Dzieci mówią” w Libuszy (Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja”) – opiekun Karolina Rąpała
Placówka Wsparcia Dziennego „Dzieci mówią” w Grudnej Kępskiej (Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja”) – opiekun Barbara Stopkowicz
Placówka Wsparcia Dziennego „Dzieci mówią” w Strzeszynie i Rożnowicach (Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja”) – opiekun Aleksandra Ryndak
Przedszkole w Korczynie – Starszaki (ZSP w Korczynie) – opiekun Magdalena Róż
Oddział Przedszkolny w Sitnicy (Szkoła Podstawowa w Sitnicy) – opiekun Irena Słowik
uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej:
- miejsce: Placówka Wsparcia Dziennego „Dzieci mówią” w Głębokiej (Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja”) – opiekun Katarzyna Wróżek
młodzież licealna oraz dorośli:
- miejsce: Strzeszyńska Gromada (KGW w Strzeszynie + ZSP w Strzeszynie) – opiekun Aleksandra Rybczyk
- miejsce ex aequo:
– WTZ Biecz (Warsztat Terapii Zajęciowej w Bieczu) – opiekun Agnieszka Polak
– ŚDS Biecz (Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu) – opiekun Justyna Bieniek, Urszula Hycnar, Jadwiga Żurowska
Ogromnym poparciem wśród mieszkańców cieszyła się tego dnia akcja charytatywna pt. „Ciacho dla rodziny Walągów”, której dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej bliźniaków Macieja i Jakuba oraz ich taty Grzegorza. Chłopcy to wcześniacy urodzeni w 2007 roku. Lekarze zdiagnozowali u nich dziecięce porażenie mózgowe. W przypadku Kuby kolejnym problemem jest padaczka, a Maćkowi doskwiera również astma oskrzelowo-płucna. Dzieci wymagają całodobowej opieki i kosztownych zabiegów i ćwiczeń. Jakby tego było mało, pochodzący z Biecza pan Grzegorz, ojciec bliźniaków, od niedawna zmaga się z postępującą nieuleczalną chorobą, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne.
Aby pomóc tej rodzinie mieszkańcy włączyli się w akcję polegającą na upieczeniu domowych ciast, które później sprzedawane były po wszystkich Mszach Św. (zaczynając od 7:00 rano), przy obydwu bieckich parafiach. Odzew bieczan na propozycję pomocy drugiemu człowiekowi przeszedł wszelkie oczekiwania. Ilość domowych wypieków (placki, ciasteczka, babeczki, a nawet chleby) jaką ludzi dobrej woli upiekli na akcję charytatywną „Ciacho dla rodziny Walągów” była imponująca. Łącznie w Niedzielę Palmową rozprowadzonych zostało 850 paczek z ciastem. Mimo tak ogromnej liczby wypieków, sprzedały się one błyskawicznie i zniknęły ze stołów niczym ciepłe bułeczki. Bieczanie wciąż jednak chcieli pomóc wrzucając hojne datki do puszek, które na rynku zapewnili im organizatorzy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, budzącemu podziw przykładowi bezinteresownej pomocy i dobrego serca, udało się zebrać kwotę 23 249,77 zł , która w dniu 11 kwietnia oficjalnie przekazana została przez Burmistrza Biecza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu oraz Dyrektora Bieckiego Centrum Kultury na ręce Pani Moniki Waląg – żony Pana Grzegorza oraz mamy niepełnosprawnych bliźniaków.
Równolegle na bieckim rynku trwał kiermasz wielkanocny. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zakupić różnego rodzaju ręcznie wykonane stroiki i ozdoby świąteczne. Prezentowali je: Pani Agnieszka Ryczek, Pan Mariusz Dziedzic, Pani Halina Siemieniewska, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bieczu, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Strzeszyn, Senior+. Natomiast LOWE – Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji również zaangażował się w akcję charytatywną oferując swoje wypieki.
Organizatorzy serdecznie dziękują Burmistrzowi Biecza Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu Panu Grzegorzowi Nosalowi za objęcie zarówno Konkursu Palm Wielkanocnych, jak i akcji charytatywnej swoim patronatem.
W akcję charytatywną „Ciacho dla rodziny Walągów” włączyło się przede wszystkich mnóstwo osób prywatnych, ale również wiele szkół z terenu gminy Biecz, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, czy prywatnych firm. W akcję czynnie włączyło się także kilku Radnych Rady Miejskiej w Bieczu. Ciasta upiekło również wiele osób spoza terenu gminy Biecz, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że w obliczu ludzkiej tragedii Polacy naprawdę potrafią się zjednoczyć.
Lista osób, które upiekły ciasta, jest bardzo długa, dlatego aby nikogo nie pominąć (gdyż wiele osób przyniosło ciasta nie zgłaszając tego wcześniej do BCK) nie będziemy dziękować każdemu imiennie, ale oczywiście wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni. Bez Was wszystkich akcji „Ciacho dla rodziny Walągów” nie udałoby się zorganizować.
Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli akcję poprzez zakup ciast. Dzięki temu, że nie szczędziliście gorsza udało się uzbierać tak dużą kwotę, która z pewnością bardzo pomoże Panu Grzegorzowi oraz jego synom.