W dniu 24 kwietnia 2022 roku sekcja turystyczna Bieckiego Centrum Kultury zabrała grupę ponad 50 osób do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich – Budapesztu.
Z uwagi na daleką trasę, wycieczka wystartowała z bieckiego rynku o godzinie 3:30. Do stolicy Węgier dotarliśmy przed godziną 10:00.
Pierwszym zwiedzonym miejscem był Plac Bohaterów w centrum którego znajduje się Pomnik Tysiąclecia (zwany również Milenijnym). Pomnik zwieńczony postacią archanioła Gabriela otoczony jest kolumnadą przestawiającą najważniejsze postacie z węgierskiej historii. Następnie spacerem przeszliśmy do Parku Varosliget i zwiedzania Zamku Vajdahuyad na dziedzińcu którego znajduje się między innymi pomnik kronikarza Anonima autorstwa Miklosa Ligeti. Kolejnym ważnym odwiedzonym miejscem był największy w Europie kompleks term i basenów – Łaźnia Szechenyiego. Jednym z głównych symboli nie tylko Budapesztu ale i całych Węgier jest położony nad Dunajem w dzielnicy Peszt budynek parlamentu. Gmach, który powstał po połączeniu ze sobą trzech dawnych miast w jedno – Budapeszt był kolejnym miejscem zwiedzonym po Pesztańskiej stronie, który podobnie jak Bazylika Świętego Stefana zrobiły na nas wrażenie zarówno swoją kubaturą jak i pięknem wykonania.
Po dawce wrażeń architektonicznych przyszedł czas na nieco wytchnienia i spacer po wyspie położonej na Dunaju – Wyspie Małgorzaty, która swą nazwę zawdzięcza córce węgierskiego króla Bali IV. Krótki spacer na wyspie był okazją do zobaczenia wielu rzadko spotykanych gatunków roślin jak miłorząb dwuklapowy czy platan.
Przerwa obiadowa była chwilą do zregenerowania sił potrzebnych do zwiedzania zachodniej części stolicy Węgier – Budy. W tym miejscu zobaczyliśmy między innymi Zamek Królewski, siedzibę prezydenta Węgier, Basztę Rybacką czy Kościół Macieja.
W drogę powrotną wyruszyliśmy niewątpliwie zmęczeni ale i zadowoleni z odwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic Europy – Budapesztu. W dniu 15 maja ponownie odwiedzimy Budapeszt. Zainteresowanie jest tak duże, że tym razem z Biecza wyruszy dwa autokary.
Wszystkie bieżące informacje dotyczące wycieczek oraz pozostałej działalności Bieckiego Centrum Kultury śledzić można na stronie internetowej www.bck.biecz.pl oraz na naszym profilu w serwisie społecznościowym Facebook.
Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej.