W niedzielę, 14 maja 2023 roku zorganizowana została kolejna wycieczka w ramach sekcji turystycznej Bieckiego Centrum Kultury. Tym razem celem podróży były Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Wadowice – rodzinne miasto Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po kilku miesiącach przerwy Bieckie Centrum Kultury wznowiło ofertę działającej od października 2021 roku i cieszącej się dużym zainteresowaniem sekcji turystycznej. Mieszkańcy naszego miasta i okolic wyruszyli autokarem z bieckiego rynku o godzinie 6:00, a po nieco ponad dwóch godzinach dotarli do Łagiewnik, które były pierwszym przystankiem niedzielnej wycieczki. O 9:00 grupa uczestniczyła w Mszy Św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia, a wcześniej w ramach wolnego czasu można było zwiedzić cały kompleks Sanktuarium, m.in. replikę celi św. Faustyny Kowalskiej, czy też wejść na wieżę widokową.
Drugim miejscem w programie wycieczki tego słonecznego dnia były Wadowice – miasto, w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Uczestnicy korzystali najpierw z czasu wolnego wybierając się na obiad lub „papieską kremówkę”, a także spacerując i kupując lokalne pamiątki. O 13:00 grupa spotkała się z przewodnikiem, który w ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał o Wadowicach. Na trasie spaceru znalazł się oczywiście pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II i usytuowana w pobliżu Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To właśnie w tej świątyni Karol Wojtyła został ochrzczony i przyjmował kolejne sakramenty, był też ministrantem i wstępował do niej w drodze do szkoły. W kościele można dostrzec wiele symboli związanych z polskim papieżem, m.in. chrzcielnicę, encykliki i adhortacje wymalowane na polichromii, obrazy, rzeźby i tron papieski z 1999 roku. Przewodnik opowiedział również o szkołach do których uczęszczał Karol Wojtyła i o cukierni, gdzie jadł ze znajomymi słynne kremówki. Inną postacią związaną z Wadowicami był poeta Emil Zegadłowicz, którego pomnik także znalazł się na trasie spaceru.
Ostatnim i najważniejszym celem wyjazdu do Wadowic było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum – domu rodzinnego Jana Pawła II przy ulicy Kościelnej 7, gdzie przyszły święty przyszedł na świat. W jego skład wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów (Karola seniora, jego żony Emilii oraz synów Karola i Edmunda), złożone z sypialni, salonu i kuchni. Mieszkali tam w latach 1919-1938. Pierwsze Muzeum powstało w 1984 roku z okazji 64. urodzin Jana Pawła II. Nową stałą ekspozycję otwarto po kilku latach prac remontowo-budowlanych, 9 kwietnia 2014 roku. Aktualnie całość muzeum obejmuje 1200 m2 i usytuowane jest na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Ekspozycje przedstawiają całe życie Karola Wojtyły od dzieciństwa, czasów nauki i studiów, sportowych pasji, teatru oraz oczywiście bogatego życia duszpasterskiego, aż do czasu długiego pontyfikatu i śmierci. Ekspozycje wzbogacane zostały o wyjątkowe eksponaty, nowoczesne multimedia i animacje. Muzeum odwiedza około 250 tys. turystów rocznie.
O 17tej po owocnie spędzonym czasie w Wadowicach zadowoleni bieczanie wyruszyli w drogę powrotną. Po ponad trzech godzinach wycieczka bezpiecznie dotarła do celu. Zapraszamy na kolejne propozycje Bieckiego Centrum Kultury. Już 11 czerwca planujemy wyprawę na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad. Oferta sekcji turystycznej prezentowana będzie na bieżąco na naszej stronie internetowej www.bck.biecz.pl