W niedzielę, 11 grudnia 2022 roku odbyła się kolejna wycieczka w ramach sekcji turystycznej Bieckiego Centrum Kultury. Tym razem wybraliśmy się do Rzeszowa – stolicy województwa podkarpackiego. Mimo ataku zimy udało się nieco zwiedzić miasto z przewodnikiem, w czasie wolnym zrobić zakupy świąteczne w Galerii Rzeszowskiej, a także obejrzeć dającą do myślenia sztukę teatralną pt. „Wizyta starszej pani” w teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Po ponad miesięcznej przerwie bieczanie znów mogli skorzystać z oferty sekcji turystycznej Bieckiego Centrum Kultury i wybrać się na kolejną wycieczkę, a zarazem ostatnią w 2022 roku. Trasa z Biecza  do Rzeszowa nie jest długa, ale warunki na drodze nie należały do najłatwiejszych z powodu śnieżnej aury, która dała o sobie znać poprzedniej nocy. Wyjechaliśmy o 10:30, a do miejsca docelowego dotarliśmy ponad dwie godziny później. W Rzeszowie czekał na nas pan przewodnik, który podał szereg informacji o mieście i opowiedział o jego historii. Zwiedziliśmy kilka najważniejszych miejsc, znajdujących się głównie w centrum Rzeszowa. Zobaczyliśmy m.in. Letni Pałac Lubomirskich, jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta, Zamek Lubomirskich, pełniący później rolę więzienia, a dziś Sądu Okręgowego, unikatowe Wille Secesyjne stojące przy Alei Pod Kasztanami, pomnik Jana Pakosławica zwanego Rzeszowskim – pierwszego „pana na Rzeszowie”, kino „Zorzę”, z którym współpracuje kino „Farys” w Bieczu, pomnik Tadeusza Nalepy (gitarzysty i wokalisty, legendy polskiego bluesa, twórcy i lidera zespołów Blackout i Breakout), miasteczko świąteczne w Rynku, czy też od zewnątrz i wewnątrz Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W czasie wolnym bieczanie mogli we własnym zakresie zjeść obiad i zrobić zakupy świąteczne w Galerii Rzeszowskiej. Ostatnim i najważniejszym punktem programu było wyjście do teatru im. Wandy Siemaszkowej. Obejrzeliśmy dwugodzinną sztukę pt. „Wizyta starszej pani” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Opowiada ona o społeczności małego miasteczka Güllen w Alpach, do którego przyjeżdża skrzywdzona przed laty miliarderka Klara Zachanassian, marząca o wyrównaniu rachunków z dawnym kochankiem, Alfredem Illem. Proponuje mieszkańcom ogromne pieniądze w zamian za morderstwo. Spektakl ukazuje etyczne i moralne postawy poszczególnych bohaterów, którzy stają przed dokonaniem trudnego wyboru. To pouczające przedstawienie, skłaniające do przemyśleń do czego prowadzi zemsta i jak wiele można zrobić dla pieniędzy. Po 20tej wyruszyliśmy w drogę powrotną, a w Bieczu byliśmy około 22:30.

Zapraszamy na kolejne propozycje Bieckiego Centrum Kultury w ramach sekcji turystycznej w 2023 roku. O szczegółach naszych pomysłów poinformujemy już wkrótce.

Skip to content