Pierwsza sobota  listopada 2022 była niewątpliwie wyjątkowym dniem w kalendarzu jesiennych wydarzeń kulturalnych Bieckiego Centrum Kultury, a wszystko za sprawą niesamowitego koncertu patriotycznego VIVA POLONIA w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod kierunkiem ppłk SG Leszka Mieczkowskiego.

Koncert w kinie Farys w Bieczu oficjalnie o godz. 18:00 otworzył Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, który powitał zarówno muzyków, jak i wszystkich zgromadzonych w sali widowiskowej bieckiego kina, a w szczególności Starostę Gorlickiego, Panią Marię Gubałę, Burmistrza Biecza, Pana Mirosława Wędrychowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu, Pana Grzegorza Nosala, Proboszcza Parafii pw. Św. Anny w Bieczu, Ojca Tomasza Michalika, Komendanta Komisariatu Policji w Bieczu, podinsp. Marcina Stępnia oraz Radnych Radych Miejskiej w Bieczu.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych krajowych oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że ci niezwykle uzdolnieni muzycznie mundurowi znaleźli czas w napiętym grafiku i zgodzili się wystąpić przed biecką publicznością. Podczas koncertu sala widowiskowa kina Farys wypełniona była po brzegi i niestety pomimo dostawionych krzesełek nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących.  To utwierdza w przekonaniu, że Bieczanie (i nie tylko)  czekają na takie wydarzenia.

Prawie pięćdziesięcioosobowa orkiestra w galowych mundurach Straży Granicznej samym pojawieniem się na scenie wywołała wizualny zachwyt publiczności, a gdy całość uzupełniły dźwięki instrumentów oraz wyjątkowo mocne głosy trójki wokalistów: st. chor. szt. SG Wacława Wacławiaka, chor. SG Natalii Zabrzeskiej – Borowiec oraz kpr. SG Iwony Chruślickiej, słuchacze byli naprawdę pod ogromnym wrażeniem. Nie bez powodu Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień.

Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki i nie ogranicza się tylko do pieśni patriotycznych. Tak było również podczas sobotniego koncertu w Bieczu, gdzie wybrzmiała  również muzyka operowa, operetkowa, musicalowa i rozrywkowa. Jednak to właśnie energiczne patriotyczne pieśni wykonane podczas bisów dodały publiczności odwagi sprawiając, że śpiew nie pozostawał już wyłącznie w gestii wokalistów, lecz wokalistami zostali wszyscy uczestnicy sobotniego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim członkom Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z ppłk SG Leszkiem Mieczkowskim na czele za piękny koncert, który wprowadził nas w niesamowity klimat zbliżającego się Święta Niepodległości.

Tym samym już dziś zapraszamy 11 Listopada 2022 na Uroczyste Obchody Upamiętniające 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczegóły na plakatach.

Skip to content