Trwają prace wykończeniowe obiektów wchodzących w skład Bieckiego Jarmarku Kultury. W pomieszczeniu głównym układane są płytki i malowane pomieszczenia. Montowane są stoiska zewnętrzne. Scena posiada już przesuwne przeszklenia, które pozwolą na całoroczne wykorzystanie obiektu.
Biecki Jarmark Kultury to miejsce, niezwykle potrzebne. Biecz nie posiada dogodnego miejsca handlowego. Dotychczasowe miejsce targowe zostało sprzedane, natomiast nowy właściciel zgodził się na utrzymanie jarmarku do czerwca 2023 r. Targowisko obsługiwane jest przez Bieckie Centrum Kultury. Jarmarki powadzone są w warunkach polowych, które nie są komfortowe zarówno dla sprzedających jak i kupujących. Budowa Bieckiego Jarmarku Kultury jest odpowiedzią na lokalne potrzeby, a w przypadku braku miejsca targowego, wręcz koniecznością.
BJK powstaje z myślą o lokalnych producentach i dobrodziejstwach lokalnych wsi. Produkty będą pochodzić ze sprawdzonych źródeł, od certyfikowanych podmiotów, a przede wszystkim od osób, które żyją i pracują w Bieczu i okolicach. Kiepska jakość produktów oferowanych przez duże sieciowe markety, a także styl życia ludzi, którzy bardziej świadomie dokonują swoich wyborów w obszarze produktów spożywczych, podyktował ten kierunek działań Gminy Biecz. Mamy już sporą liczbę zainteresowanych podmiotów handlem na BJK, ale chętni producenci mogą się do nas zgłaszać.
Warunki do prowadzenia handlu będą komfortowe. Strefa handlowa składać się będzie z trzech pawilonów z 30 stoiskami zamkniętymi oraz 16 stoiskami otwartymi. Do obiektu powadzą wyremontowane drogi, obok usytuowany jest węzeł przesiadkowy wyposażony w 42 miejsca parkingowe, punkt postojowy dla rowerów na 12 miejsc, wiaty przystankowe i zajezdnia autobusowa.
Liczymy, że wzorem niegdysiejszych jarmarków handel w Bieczu będzie przynosił korzyść lokalnym procentom i mieszkańcom.
Ale nie samym chlebem żyje człowiek, stąd funkcja kulturalna i artystyczna tego obiektu. Scena i kompleksowo zagospodarowany plac da możliwość do realizacji wielu wydarzeń kulturalnych, rozwoju artystycznego lokalnych grup muzycznych, rękodzielników, malarzy, rzeźbiarzy itp. W budynku funkcjonować będą trzy pracownie: gastronomiczna z węzłem kuchennym, służąca do organizacji różnych warsztatów i spotkań z zakresu kulinariów, dietetyki, promocji zdrowej żywności oraz artystyczna i edukacyjna służąca działalności i inicjatywom z zakresu kultury i nauki.
Gmina Biecz pozyskuje grunt pod urządzenie drogi z BJK wzdłuż toru kolejowego z wyjazdem naprzeciw Mebholu. Wykonane zostały uzgodnienia z właścicielami działek. Twa zakończenie procedury podziałowej działek, które będą wchodzić w ciąg drogowy. Nabycie terenów planowane jest w połowie 2023 r. Poczynione zostaną także starania, by pozyskać dodatkowe powierzchnie do powadzenia działalności w bezpośrednim sąsiedztwie jarmarku.
Ponadto Gmina Biecz od kilku lat zabiega o budowę ronda koło Biedronki, które zwiększy przepustowość skrzyżowania i doprowadzi do płynności ruchu na drodze oraz poprawi bezpieczeństwo. Rondo znacznie poprawi bezpieczeństwo usprawni ruch w obrębie Biecza i połączy komunikacyjnie kluczowe punkty handlowe i firmy. Odtworzona zostanie ul. Polna, która skomunikuje Biecki Jarmark Kultury i firmy znajdujące się w obrębie ulicy Tumidajskiego.
Biecki Jarmark Kultury to miejsce o wielu możliwościach, które skupi wokół siebie wiele osób działających w różnych obszarach. Pobudzenie lokalnej aktywności to główny cel funkcjonowania obiektu. Wiele zyskają sami mieszkańcy gminy, którzy będą mieli dostęp do dobrej jakości produktów i ciekawych inicjatyw kulturalnych.
Obiekt zostanie oddany do użytku w czerwcu 2023 r. Zgodnie z tradycją organizowanego jarmarku św. Piotra i Pawła, poczynimy starania by właśnie w święto Apostołów odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.
Wartość zadania wynosi: 5.998.194,5 zł. Dofinansowanie: 3.787.487,81 zł. w ramach RPO i tarczy antykryzysowej.
Tekst i zdjęcia: UM w Bieczu