W niedzielę 18 czerwca 2023 Bieckie Centrum Kultury zorganizowało kolejną wycieczkę w Bieszczady. Tym razem punktem docelowym była Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów liczący 1346 m. Ze względu na trudne warunki pogodowe w  południowo-wschodniej Polsce, organizatorzy podejmowali aż 3 próby organizacji wycieczki w to urokliwe miejsce. Początkowo wyjazd planowany był na wrzesień 2022, następnie 11 czerwca 2023, aż w końcu za trzecim razem tj. w minioną niedzielę udało się wstrzelić w idealne  okienko pogodowe.

Autokar z turystami z Biecza wyjechał kilka minut po godz. 5:00. W Ustrzykach Dolnych do grupy  dołączyła pani przewodnik, która w czasie podróży przybliżyła historię Bieszczad i  poszczególnych miejscowości oraz ich architekturę.

Na szlak z Wołosatego grupa wyruszyła przed godz. 9:00 i po ok. 2 godzinach dotarła na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Trasa nie była łatwa, gdyż podejście było dość strome,  ale mimo trudności cała grupa poradziła sobie doskonale. Satysfakcja z wejścia na szczyt, pokonania własnych słabości, a przede wszystkim piękny widok rozciągających się dookoła pasm górskich rekompensowały ból, litry wylanego potu i skąpane w błocie obuwie. Przed godz. 12:00 turyści z królewskiego miasta już nieco łagodniejszym szlakiem rozpoczęli zejście ze szczytu i po niespełna 3 godzinach zmęczeni, ale szczęśliwi dotarli do restauracji na smaczny obiad w Ustrzykach Górnych.

Podczas całej pieszej wędrówki pogoda dopisywała. Nie było ani za gorąco, ani za zimno. Udało się uniknąć opadów deszczu. Miłym zaskoczeniem był brak silnego wiatru na szczycie, którego jednak większość się spodziewała.

Zgodnie z powiedzeniem „do trzech razy sztuka” warto było cierpliwie czekać na okienko pogodowe, które pozwoliło w końcu zrealizować wycieczkę na Tarnicę.

Rozpiętość wiekowa uczestników wahała się między 9-tym, a 70-tym rokiem życia, co jest doskonałym dowodem na to, że wędrówki górskie są dla każdego.

Skip to content