W związku z luzowaniem obostrzeń na terenie całego kraju, Bieckie Centrum Kultury zaprasza na cykl filmowy „Kino z pasją” o tematyce historycznej. W dniach 27 maja i 10 czerwca 2021 roku (czwartek) o godzinie 17:30 wyświetlone zostaną kultowe produkcje naszej kinematografii – „Kanał” i „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy – wybitnego reżysera nagrodzonego Oscarem za całokształt twórczości. Cena biletu każdego filmu to 5 zł. Dzieła Wajdy zainicjowały tzw. „polską szkołę filmową”. Jej tematyka była różnorodna, ale często powracał rozrachunek z czasami II wojny światowej, będącej przeżyciem pokoleniowym dla artystów urodzonych w latach 20-tych XX wieku. Pokazy poprzedzone będą krótkimi wykładami, dotyczącymi sytuacji gospodarczej i politycznej w czasach, o których opowiadają filmy.

            „Kanał” to polski fabularny film wojenny, oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego z 1956 roku. Przedstawia ostatnie chwile Powstania Warszawskiego z końca września 1944 roku, kiedy to oddział żołnierzy Armii Krajowej próbuje przejść przez kanały z Mokotowa do broniącego się jeszcze przed Niemcami Śródmieścia. Co ciekawe reżyser nie zdecydował się na laurkowy obraz powstańców, co spotkało się początkowo z krytycznymi głosami widzów i dziennikarzy. Nagroda Specjalna Jury na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1957 roku i zachwyt filmem za granicą ocieplił jego odbiór w kraju. Od powstania „Kanału” minęło kilka dekad, ale wciąż uznawany jest za dzieło kultowe.

            „Popiół i diament” nakręcono dwa lata później. To dramat zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Działający w podziemiu antykomunistycznym były AK-owiec Maciek Chełmicki otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Ogarniają go jednak wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej. Zbigniew Cybulski za tę główną rolę był wielokrotnie porównywany do symbolu buntu młodego pokolenia, amerykańskiego aktora Jamesa Deana.

            Cykl filmowy „Kino z pasją” o różnorodnej tematyce kontynuowany będzie w kolejnych tygodniach. O szczegółach informować będziemy na bieżąco.

           

         

Skip to content