W niedzielę, 15 maja 2022 roku grupa ponad stu osób odbyła już siódmą wycieczkę w ramach działającej od października ubiegłego roku sekcji turystycznej organizowanej przez Bieckie Centrum Kultury. Kwietniowy wyjazd do Budapesztu cieszył się tak dużym powodzeniem, że bez wahania został powtórzony, a do jednej z najpiękniejszych stolic Europy wyruszyły aż dwa autokary. Był to dzień pełen wrażeń i sporej dawki ciekawego zwiedzania przy fantastycznej, momentami być może nawet zbyt upalnej pogodzie.

Ponowny wyjazd do Budapesztu stał się realny po ogromnym zainteresowaniu wycieczką, która miała miejsce 24 kwietnia. Tym razem bilety na pierwszy autobus sprzedały się błyskawicznie, a na zapełnienie się drugiego także nie trzeba było zbyt długo czekać. Z uwagi na daleką trasę, podobnie jak poprzednim razem wyruszyliśmy z bieckiego rynku o godzinie 3:30. Do centrum Budapesztu dotarliśmy przed godziną 10:00, gdzie czekało już dwóch przewodników. Ponad 50-osobowe grupy spacerowały osobno poznając największe zabytki węgierskiej stolicy. Udaliśmy się na Plac Bohaterów, nazywany również placem Tysiąclecia lub Placem Milenijnym, gdzie najważniejszym obiektem jest Pomnik Tysiąclecia. Monument zwieńczony jest postacią archanioła Gabriela i otoczony kolumnadą przestawiającą najważniejsze postacie z historii tego kraju. Zwiedziliśmy także m.in. urokliwy Park Miejski zwany Városliget, gdzie znajduje się Zamek Vajdahunya Wizytówką miasta, bez której trudno wyobrazić sobie pobyt w Budapeszcie jest przepiękna Bazylika św. Stefana – największy kościół stolicy Węgier, mogący pomieścić do 8,5 tys. wiernych. W pobliskich sklepach w czasie wolnym istniała możliwość zakupu pamiątek. Po przerwie obiadowej, czyli solidnej dawce ostrej, ale smacznej węgierskiej kuchni, miała miejsce dalsza część zwiedzania. Symbolem tego kraju jest położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, przy Placu Kossutha mający 96m wysokości budynek Parlamentu. Przy zwiedzaniu zachodniej części stolicy Węgier – Budy zobaczyliśmy m.in. Zamek Królewski, siedzibę prezydenta Węgier, Basztę Rybacką, czy Kościół Macieja. Ostatnim punktem programu był natomiast spacer po wyspie Małgorzaty, gdzie można zaobserwować rzadko spotykane gatunków roślin i zwierząt. W drogę powrotną zmęczeni spacerem i słońcem, ale jednocześnie zadowoleni wyjechaliśmy przed 18tą. Do Biecza przyjechaliśmy około 23:30. 

Kolejną propozycją sekcji turystycznej Bieckiego Centrum Kultury, skierowaną do dzieci i ich rodziców, jest wycieczka do krakowskiego ZOO i Ojcowskiego Parku Narodowego, która odbędzie się 12 czerwca 2022 roku. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content