W niedzielę, 19 grudnia 2021 roku tradycyjnie na rynku w Bieczu odbyło się wigilijne spotkanie z mieszkańcami naszego miasta. Organizatorem wydarzenia było Bieckie Centrum Kultury, a honorowy patronat objęli nad nim Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i symbolicznego z uwagi na pandemię koronawirusa przełamania się opłatkiem, a także zabaw ze św. Mikołajem oraz brzmienia znanych i pięknych kolęd. Oprócz wydarzeń towarzyszących i poczęstunku, można było również wesprzeć akcję charytatywną na rzecz rodziny Marii Antoniv, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej po śmierci męża Romana, pracownika Urzędu Miejskiego w Bieczu.

Pogoda nie była tego dnia sprzyjająca, a zamiast mile widzianego o tej porze roku śniegu padał deszcz, ale mimo to bieczanie zjawili się na płycie rynku, żeby poczuć przedświąteczną atmosferę. Wigilijne spotkanie rozpoczął św. Mikołaj, pełniący jednocześnie rolę konferansjera. Zaprosił on najmłodszych do wspólnych gier i zabaw. W planach był także występ sekcji muzycznej Bieckiego Centrum Kultury pod kierunkiem instruktora, Pana Rafała Boniśniaka, ale niestety dzieci nie mogły zaśpiewać z uwagi na kwarantannę z powodu COVID-19.

Wspólną modlitwę poprowadził ze sceny ks. dziekan Janusz Kurasz, Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu. Cieple słowa i życzenia skierowali do mieszkańców Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal. W tym czasie dziewczynki przebrane za aniołki rozdawały wszystkim zebranym opłatki, którymi mogliśmy się przełamać. Spółdzielnia „Bieczynek” przygotowała niektóre wigilijne dania, czyli pierogi ruskie, żurek i kapustę. Cieszyły się one dużym powodzeniem, bo kolejka chętnych do ich degustacji była spora. Ze sceny rozbrzmiewało wówczas kolędowanie czteroosobowego zespołu: Mariusza Bartusika, Karoliny Wszołek, Natalii Bajorek i Łukasza Siewiery. Ze względu na kapryśną pogodę bieczanie mogli ogrzać się przy specjalnie przygotowanych przez organizatorów koksownikach.

Jedną z atrakcji była również tzw.  Żywa Szopka Betlejemska, czyli Święta Rodzina i znajdujące się w zagrodzie zwierzęta. Przy licznych stanowiskach odbywał się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Spośród rozmaitych wystawców swoje stoisko z pięknymi pracami zaprezentowało m.in. Bieckie Centrum Kultury, czyli nasza sekcja „Szlakiem Sztuki”. Były to głównie ozdoby świąteczne, własnoręcznie wykonane przez uczestniczki piątkowych zajęć. Bieccy harcerze z 18. Drużyny Starszoharcerskiej „FENIX” wystąpili z coroczną akcją przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, czyli Betlejemskiego Światła Pokoju. Sytuacja pandemiczna wciąż jest trudna, ale nadchodzące dni są przecież czasem radości i nadziei. Ważne, że tego dnia mimo wszystko można było poczuć właśnie tę świąteczną ciepłą atmosferę.

Ważną inicjatywą było także wsparcie przez mieszkańców pani Marii Antoniv – bieczanki, która po śmierci męża została wraz z piątką dzieci bez środków do życia. Jest to rodzina o polskich korzeniach, pochodząca z miejscowości Medenice na Ukrainie. Datki do puszek były wyrazem dobrego serca i poparcia akcji charytatywnej, a także dały możliwość zwiedzania obiektów turystycznych. Oferowano wejście na wieżę ratuszową, do Muzeum Ziemi Bieckiej („Dom z Basztą”, „Kromerówka”) oraz do Biblioteki (wystawa „Żydzi Biecza – historia i zagłada” i malowidła dawnej synagogi Talmud-Tora). Wszystkich mieszkańców zapraszamy do kolejnego wigilijnego spotkania za rok, oby w zdecydowanie lepszej sytuacji pandemicznej.

 

Podziękowania

Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury Pan Paweł Jamro dziękuje serdecznie Burmistrzowi Biecza Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu Panu Grzegorzowi Nosalowi za objęcie wydarzenia honorowym patronatem.

Dziękujemy również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania niedzielnej imprezy, a w szczególności:

 • Księdzu Dziekanowi Januszowi Kuraszowi – Proboszczowi Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu
 • Panu Mariuszowi Bartusikowi, Pani Karolinie Wszołek, Pani Natalii Siewiera oraz Panu Łukaszowi Bajorkowi za oprawę muzyczną
 • Panu Janowi Stępniowi
 • Panu Aleksandrowi Kaliszowi – Dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy
 • Aleksandrze Ziobron i Tomaszowi Zielińskiemu – Uczniom kl. 8a z ZSP w Libuszy
 • Pani Marioli Mrozek, Pani Katarzynie Pabisz, Pani Justynie Rutana –  nauczycielom z ZSP w Libuszy
 • Panu Krzysztofowi Trochimowi – Prezesowi  BIOFACTORY w Bieczu
 • Panu Januszowi Mickowi – właścicielowi Galerii ANTYKI w Bieczu
 • Pani Sylwii  Szary
 • Pani Barbarze Pabis
 • Osobom  zaangażowanym w akcję charytatywną na rzecz rodziny Marii Antoniv
 • Państwu Elżbiecie i Robertowi Szudy – Art. Studio z Kunowej
 • Pani Elżbiecie Knapik  – Dyrektorowi Biblioteki Biecz
 • Panu Pawłowi Kocańdzie – Dyrektorowi Muzeum Ziemi Bieckiej
 • Pani Joannie Faryj  – Kierownikowi Punktu Informacji Turystycznej
 • Panu Arturowi Ryczkowi
 • 18. Drużynie Starszoharcerskiej FENIX w Bieczu
 • Panu Prezesowi Józefowi Hukowi oraz strażakom OSP w Bieczu

Ciepłe słowa kierujemy również do wystawców zaangażowanych w biecki jarmark.

Skip to content