W piątek, 1 lipca 2022 roku o godzinie 21:00 Bieckie Centrum Kultury zapewniło mieszkańcom i gościom magiczną muzyczną atmosferę w postaci koncertu Oskara Cenkiera – utalentowanego kompozytora i pianisty młodego pokolenia. Występ odbył się w bieckim amfiteatrze w wyjątkowej scenerii miejskich murów, co jeszcze bardziej podkreśliło urokliwy klimat tego wydarzenia.

Wszystkich melomanów zebranych w amfiteatrze za murami i wokół niego powitał dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, który pokrótce przedstawił postać bohatera wieczoru. Na koncercie obecny był również Burmistrza Biecz, Pan Mirosław Wędrychowicz. Organizatorzy zapewnili słuchaczom kilkadziesiąt leżaków w miejscu, gdzie widoczność była najlepsza. Oskar Cenkier rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku ośmiu lat. W swojej muzyce łączy wpływy klasyczne, post–klasyczne, minimalistyczne, filmowe i progresywne, spajając całość sporą dawką ambientu. Jego brzmienie opiera się na mocno przetworzonym przez efekty fortepianie, uzupełnianym elektroniką i partiami organowymi. Kładzie spory nacisk na improwizację, skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna. Kariera artysty stopniowo nabierała tempa, w ostatnich latach wydał dwie płyty studyjne i jedną koncertową. W kwietniu 2022 roku ukazał się jego kolejny krążek zatytułowany „Miła”, z którego dźwięki zaprezentował zresztą pod koniec koncertu, a okładkę tej płyty zaprojektowała pani Barbara Rudzińska. Oskar często powraca do rodzinnego Biecza, gdzie swoją muzyką uświetnia różnego rodzaju uroczystości. Wśród miejskich murów wystąpił już po raz drugi (poprzednio we wrześniu 2019 roku). Jak sam przyznał jest to jego ulubiona trasa spacerowa.

Amfiteatr to bez wątpienia doskonałe miejsce na tego typu koncerty, zwłaszcza w letnie wieczory. Piątkowe wydarzenie organizowane przez Bieckie Centrum Kultury stanowi kolejny dowód na to, że nasze miasto wiedzie prym w oferowaniu odbiorcom muzyki na wysokim poziomie. A już niedługo, w dniach 30-31 lipca odbędzie się 8. edycja Kromer Festival Biecz, na którą serdecznie zapraszamy.

Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury składa podziękowania za pomoc w organizacji koncertu Oskara Cenkiera Burmistrzowi Biecza, Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz Dyrektorowi Muzeum Ziemi Bieckiej, Panu Pawłowi Kocańdzie.

Skip to content