W niedzielę, 4 lutego 2024 roku w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej kina „Farys” w Bieczu odbyło się spotkanie noworoczne z mieszkańcami naszego miasta i gminy. Bieccy włodarze podsumowali ostatnich osiem lat swojej działalności, podkreślając zrealizowane inwestycje i projekty, a także przedstawili plany na kolejne dwa lata. Następnie odbyła się część artystyczna, w której prezentując różnorodne gatunki muzyczne wystąpili: Marzena Bielamowicz-Janik, chór „Belfersingers” i zespół „Kordian”.

O godzinie 14:00 wszystkich zebranych powitał dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro. Spotkanie noworoczne stało się doskonałą okazją do przedstawienia mieszkańcom przez Burmistrza Biecza, Pana Mirosława Wędrychowicza zrealizowanych zadań i planów w czasie ostatnich dwóch kadencji (lata 2015-2023). Posiłkując się prezentacją multimedialną, w telegraficznym skrócie opowiedział o wyzwaniach i sukcesach, które poprawiły jakość życia mieszkańców i podniosły atrakcyjność Gminy Biecz. Wspomniał także o kolejnych celach na przyszłość, oczywiście jeśli otrzyma od wyborców ponowny kredyt zaufania. Po nim głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal. Nie zabrakło życzeń noworocznych, nie tylko ze strony włodarzy, ale również od Pana Stanisława Pasonia, Radnego Województwa Małopolskiego i Pani Marii Gubały, Starosty Gorlickiego.

Część artystyczną niedzielnego wydarzenia rozpoczął znakomity recital Marzeny Bielamowicz-Janik, absolwentki studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Występowała ona na deskach Opery Śląskiej, współpracowała z chórem Polskiego Radia Kraków i z Filharmonią Śląską. Pracowała w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” na stanowisku artysta-śpiewak, koncertując zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przez ostatnie lata, podczas pobytu w Wielkiej Brytanii prowadziła prywatną szkołę śpiewu oraz chór dziecięcy. Aktualnie uczestniczy w międzynarodowym projekcie związanym z produkcją innowacyjnej wersji pieśni „Ave Maria”. Przed biecką publicznością zaprezentowała trzy utwory: arię Giuditty z operetki „Giuditta” Franza Lehara, arię Elizy z musicalu „My fair Lady” Fredericka Loewe oraz cover piosenki „Speechless” Alana Menkena z filmu „Aladdin”.

Następnie na scenie pojawił się 13-osobowy chór kameralny „Belfersingers”, powstały jesienią 2002 roku z inicjatywy pasjonatów muzyki, będących nauczycielami szkół z Gorlic i całego powiatu gorlickiego. Koncertuje najczęściej w swoim mieście i okolicach, ale występował również na Słowacji, w Słowenii, Bułgarii, Czechach, Austrii, na Węgrzech i Ukrainie. Wykonuje utwory polskiej i obcej muzyki dawnej i współczesnej: klasycznej, jazzowej, ludowej, gospel oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Nieco ponad tydzień temu, 26 stycznia chór zaprezentował się z repertuarem kolędowym w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu. Tym razem artyści sięgnęli po nieco bardziej różnorodne utwory.

Głównym punktem programu był porywający koncert zespołu „Kordian”, który już po raz trzeci wystąpił w Bieczu (dwukrotnie w 2023 roku), więc z pewnością ma do niego sentyment. Artyści łączą muzykę folkową z disco i przeplatają ją zawodowym poprockowym brzmieniem. Powstały w 2012 roku „Kordian” jako pierwszy wprowadził nowy nurt muzyczny nazywany „folk polo”. Zespół znany jest z takich utworów jak: „Góraleczka”, „Dziewczyna z gór”, „Oczy, czarne oczy” i „Lubię wracać”. Jego założycielem i wokalistą jest charyzmatyczny Wacław Cieślik (ps. „Kordian”), który słynie ze świetnego kontaktu z publicznością, czego dał wyraz przechadzając się po sali kina „Farys”, witając się z fanami i skutecznie zachęcając ich do wspólnego śpiewu i tańca. Przy skocznych melodiach trudno było ustać w miejscu. Na kanale artysty prowadzona była transmisja na żywo. Po występie lider zespołu pozował do zdjęć, rozdawał autografy i sprzedawał płyty.

To niedzielne popołudnie wypełnione zostało doskonałą zabawą i rozrywką, a dla licznie uczestniczących w wydarzeniu mieszkańców naszego miasta i gminy był to bez wątpienia radośnie i owocnie spędzony czas. W 2024 roku Bieckie Centrum Kultury planuje organizację jeszcze wielu równie ciekawych przedsięwzięć, które znajdują się w bogatym kalendarzu tej instytucji. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.bck.biecz.pl, na której stopniowo będziemy informować o naszych kolejnych inicjatywach.

Skip to content