W niedzielę, 22 maja 2022 roku w zabytkowym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach odbył się wspaniały koncert Kwartetu Galicyjskiego i Chóru „Fatima”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało dzięki współpracy Parafii w Rożnowicach, Bieckiego Centrum Kultury oraz Stowarzyszenia Jednia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął natomiast Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz.

Przed muzyczną ucztą w świątyni w Rożnowicach odbyła się Msza św. Swoją obecnością zaszczycili min.: gospodarz kościoła i parafii – ksiądz prałat Stanisław Pałka, Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, Prezes Stowarzyszenia Jednia, Pani Wanda Piątek, Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, Poseł na Sejm RP, Pani Elżbieta Zielińska, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pani Jadwiga Wójtowicz, Radna Rady Powiatu Gorlickiego kadencji I-V, Pani Zofia Kamińska oraz sołtysi sołectw wchodzących w skład parafii w Rożnowicach: Pan Krzysztof Malinowski, Pani Agata Majcher oraz Pan Józef Wszołek. Koncert poprowadził Radny Rady Miejskiej w Biecz, a zarazem założyciel Stowarzyszenia Jednia, Pan Konrad Mierzwa.

Jako pierwszy zaprezentował się Kwartet Galicyjski, założony w 2013 roku w Nowym Sączu.

Instrumentalistki wykonują muzykę klasyczną, rozrywkową, a w szczególności prezentują autorską twórczość Ewy Borcz, która jest inspirowaną ludowością. Od 2018 roku Kwartet Galicyjski ukierunkował swoje działania na rzecz syntezy folkloru i muzyki poważnej. Wydał wówczas swoją debiutancką płytę pt. „Folkomania”, złożoną z kompozycji opartych na najpiękniejszych melodiach ludowych Małopolski, przedstawionych w nowoczesnej formie. Drugi album zespołu pt. „Legendy” ukazał sie w 2020 roku i stanowi wyjątkową podróż po najdalszych zakątkach Beskidu Niskiego, w sposób magiczny opowiadającą o postaciach, zjawach i miejscach zakorzenionych w lokalnej kulturze ludowej. W czasie występu Kwartetu Galicyjskiego widzowie w skupieniu przeżywali piękne muzyczne doznania. 

Wysoki poziom podtrzymał również Chór „Fatima”, który powstał z inicjatywy mieszkańców parafii w Rożnowicach. Założono go w 2015 roku podczas uroczystości Bożego Narodzenia. Chór, początkowo dwugłosowy, rozwijał się pod batutą Pani Beaty Bochni. Od 2016 roku kierownictwo objął nad nim obecny dyrygent – Pan Andrzej Prokop. W swojej działalności chór uświetnia uroczystości w rożnowickiej parafii, ale korzysta także z zaproszeń parafii z terenu powiatu gorlickiego. Wykonuje zazwyczaj pieśni liturgiczne, ale pod nazwą „Śpiewacy z Rozembarku” występuje z repertuarem rozrywkowym na różnego rodzaju imprezach. Podczas koncertu zaprezentował następujące utwory: „Adoramus”, „Matko wzywam Cię”, „Ciebie na wieki”, „Matko potężna”, „O Pani ufność nasza” i „Maryjo coś jest w niebie”.

Kościół pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Rożnowicach był idealnym miejscem do zorganizowania tego muzyczno-religijnego wydarzenia. Świątynia należy do najcenniejszych zabytków sakralnych w Małopolsce. Uczestnicy koncertu mogli tego niedzielnego popołudnia zapoznać się z dorobkiem artystycznym Kwartetu Galicyjskiego i chóru „Fatima”, a przy okazji podziwiać m.in. odnowiony ostatnimi czasy ołtarz boczny, przedstawiający św. Annę. Warto przypomnieć, że 4 sierpnia minie dokładnie 30 lat od pożaru, który doszczętnie strawił wieżę dach, zabytkowe organy i sporą część wyposażenia tego kościoła.

W kuluarach można było usłyszeć zapewnienia, że inicjatywa będzie miała swoją kontynuację w kolejnych latach, na co zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy gorąco liczą.

tekst i zdjęcia: www.roznowice.pl

 

Skip to content