W niedzielę, 18 grudnia 2022 roku tradycyjnie na rynku w Bieczu odbyło się wigilijne spotkanie z mieszkańcami naszego miasta. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, przełamania się opłatkiem, gier i zabaw ze św. Mikołajem, pięknych kolęd i pastorałek oraz bogatej części artystycznej. Organizatorem wydarzenia było Bieckie Centrum Kultury, a honorowy patronat objęli nad nim Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal.
W tym roku pogoda była rzeczywiście zimowa, co pozwoliło bardziej poczuć magiczny klimat i atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia na bieckim rynku rozpoczęła się o godzinie 13:30, a wszystkich zebranych powitał dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro. Na scenie pojawiła się najpierw „Orkiestra św. Mikołaja”, czyli dzieci uczestniczące w sekcji muzycznej Bieckiego Centrum Kultury, prowadzonej przez opiekuna, Pana Rafała Boniśniaka, a także członkowie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bieczu. Wykonawcy zaśpiewali kilka znanych kolęd i pastorałek. Do sekcji muzycznej dołączyła w ostatnim czasie Oleksandra, ukraińska dziewczynka z Kijowa, która gra na instrumentach perkusyjnych. W celu rozwijania swoich umiejętności, otrzymała od św. Mikołaja niezwykły prezent w postaci gitary. Kolejnym akcentem był program „Kolędnicy Misyjni – widowisko dzieciom z Papui-Nowej Gwinei” w wykonaniu Grupy Misyjnej uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu pod kierunkiem Ojca Jakuba Kowalczyka i Pani Jolanty Alibożek, połączone ze zbiórką przeznaczoną na misje. Kolędnicy Misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, przypominają wszystkim o narodzinach Chrystusa. Wraz z tym przesłaniem niosą radość i pokój Bożego Narodzenia. Opowiadając o życiu dzieci w różnych częściach świata (tym razem w Papui-Nowej Gwinei), uświadamiają nam, że Kościół to nie tylko nasza parafia, ale również bracia i siostry mieszkające w odległych krańcach świata. Inscenizację polskich i ukraińskich tradycji bożonarodzeniowych zaprezentowała „Pracownia Kata”, czyli sekcja teatralna Bieckiego Centrum Kultury, której opiekunem jest Pani Dagmara Dżuła. Na scenie lepiono pierogi, wykonywano ozdoby choinkowe i kolędowano. Gościnnie wystąpiła również siostra Amanda z dziećmi przystrojonymi w mikołajowe czapki. Ze sceny kilka słów podziękowań wygłosiły mamy ukraińskich pociech, które dziękowały za ciepłe przyjęcie w naszym mieście. Bieczanie mogli też skosztować ukraińskich potraw i specjałów. Następnie swoje „pięć minut” miał św. Mikołaj, który zaprosił dzieci do uczestnictwa w grach i zabawach. Najważniejszym momentem wydarzenia była wspólna modlitwa oraz życzenia ze strony włodarzy miasta. Głos zabrali Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz, Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, ks. dziekan Janusz Kurasz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal. Dziewczynki przebrane za aniołki rozdawały zgromadzonym mieszkańcom opłatki, którymi mogliśmy się podzielić. Na zakończenie z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił zespół „Zgraja”.
Równolegle na płycie rynku miało miejsce sporo wydarzeń towarzyszących. Bieczanie podziwiali tzw. Żywą Szopkę Betlejemską, w której stała Święta Rodzina. Tuż obok w zagrodzie znajdowały się zwierzęta: owce, kozy, króliki, kury, kaczki oraz indyk. Dzieci chętnie kierowały się w ich stronę i robiły sobie przy nich zdjęcia. Sporą atrakcją dla najmłodszych stały się również przejażdżki kucykami, które zapewniła „Stajnia z Fantazją” w Skołyszynie. Ponadto niemałą gratką były zdjęcia ze św. Mikołajem i anielicą. Chodząc na wysokich szczudłach częstowali oni dzieci cukierkami. Przy licznych stoiskach odbywał się Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie wystawcy oferowali m.in. bombki choinkowe i różne ozdoby, stroiki świąteczne, udekorowane choinki, a także owocowe herbaty, ciasta i miody. Mróz tego dnia nie odpuszczał, ale uczestnicy Wigilii na bieckim rynku mogli ogrzać się przy specjalnie ustawionych przez organizatorów koksownikach. Spółdzielnia „Bieczynek” zapewniła natomiast smaczne wigilijne dania, czyli pierogi ruskie, pierogi z kapustą, żurek i barszczyk. Cieszyły się one dużym powodzeniem, bo kolejka chętnych do ich degustacji była spora.
W poprzednich latach martwiliśmy się trudną sytuacją pandemiczną. Obecnie niepokoi nas wciąż trwająca wojna za naszą wschodnią granicą. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do kolejnego wigilijnego spotkania za rok, oby w zdrowiu i w zdecydowanie spokojniejszej sytuacji na świecie.
Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury Pan Paweł Jamro serdecznie dziękuje Burmistrzowi Biecza, Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu, Panu Grzegorzowi Nosalowi za objęcie wydarzenia honorowym patronatem. Dziękujemy również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania niedzielnego wydarzenia, a w szczególności:
- Księdzu Dziekanowi Januszowi Kuraszowi – Proboszczowi Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu
- Pani Dagmarze Dżule, Siostrze Amandzie oraz uczestnikom sekcji teatralnej Bieckiego Centrum Kultury za inscenizację tradycji bożonarodzeniowych
- Panu Rafałowi Bośniakowi oraz uczestnikom sekcji muzycznej Bieckiego Centrum Kultury oraz uczestnikom WTZ Biecz za oprawę muzyczną
- Ojcu Jakubowi, Pani Jolancie Alibożek oraz Grupie Misyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu za widowisko dzieciom z Papui Nowej Gwinei
- Zespołowi „Zgraja” za oprawę muzyczną
- Pani Patrycji Pawlus – Stajnia z Fantazją ze Święcan
- Państwu Elżbiecie i Robertowi Szudy – Art. Studio z Kunowej
- Panu Aleksandrowi Kaliszowi – Dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy
- Aleksandrze Ziobron i Janowi Skrzypcowi – Uczniom ZSP w Libuszy
- Pani Justynie Rutana – nauczycielce z ZSP w Libuszy
- Panu Januszowi Mickowi – właścicielowi Galerii ANTYKI w Bieczu
- Pani Sylwii Szary
- Pani Barbarze Pabis
- Panu Janowi Stępniowi
- Panu Przemysławowi Wędrychowiczowi
- Panu Krzysztofowi Krygowskiemu
Ciepłe słowa kierujemy również do wystawców zaangażowanych w biecki jarmark.