4 marca 2023 roku w Bieckim Centrum Kultury odbyły się warsztaty projektowania Lalki Teatralnej. Zajęcia zorganizowane przez instruktora sekcji teatralnej BCK Panią Dagmarę Dżułę,  prowadzone były przez Panią Adę Bystrzycką, absolwentkę ASP w Krakowie, realizatorkę oświetlenia festiwali, spektakli teatralnych i koncertów, autorkę płaskorzeźb. Prywatnie miłośniczkę Ziemi Bieckiej, z którą związana jest od wielu lat poprzez prace przy Kromer Festiwalu oraz Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr”, dla którego laureatów corocznie przygotowuje statuetki.

Tym razem Pani Ada spotkała się z uczestnikami grupy teatralnej „Pracownia Kata”, aby wprowadzić ich w świat tworzenia lalek teatralnych. Przewidziane na cztery godziny zajęcia skończyły się po godzinach dziewięciu, co najlepiej obrazuje zainteresowanie dzieci i młodzieży, których lalki teatralne bezgranicznie oczarowały i zupełnie pochłonęły!

Konstruowanie stelaża postaci psa, kota, myszy, papugi i żaby okazało się bardzo wymagającym, ale i pasjonującym wyzwaniem. Zaprojektowane wspólnie na papierze zwierzęta zaczęły nabierać przestrzennych kształtów gdy w ruch poszły druty, patyki, kije, rurki hydrauliczne, a nawet wiertarka, szlifierka i wiele innych nieoczywistych, jednak bardzo potrzebnych artystom narzędzi. W trakcie zajęć grupa teatralna poznała różne sposoby wykorzystania gąbki tapicerskiej, folii bąbelkowej, pianek i sznurków.

Pani Ada była pod ogromnym wrażeniem pomysłowości, kreatywności, ale i pracowitości członków grupy teatralnej. Wielokrotnie podkreślała ich nietuzinkowe zaangażowanie w prace i niezwykłą determinację w dążeniu do wysoko postawionych celów artystycznych.

Wspólnie spędzony czas zaowocował powstaniem pięknych konstrukcji zwierząt, które na kolejnych zajęciach teatralnych będą ewaluowały w pełne i dynamiczne scenicznie lalki teatralne.

Pani Adzie bardzo dziękujemy za wspaniale wspólnie spędzony twórczy czas, niesamowite przeżycia artystyczne, a przede wszystkim nabycie nowych umiejętności, a Pani Dagmarze za ogromne zaangażowanie w sekcję teatralną i zorganizowanie warsztatów.

Skip to content