Bardzo intensywny sezon letni za nami jednak Bieckie Centrum Kultury nie zwalnia tempa.

Pierwsza jesienna niedziela (29.09.2024) przyniosła kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych, począwszy od pociągu retro, który zawitał do Biecza, przez Festiwal Dwóch Kultury zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Bieczu, a którego Bieckie Centrum Kultury było Partnerem, na koncercie niesamowitego męskiego duetu Oskar Cenkier & Miłosz Skwirut kończąc.

Pociąg retro, który każdego roku gości w Bieczu stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców. Lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku ze składem historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku o godz. 9:00 wyruszyła ze stacji  Nowy Sącz odwiedzając po kolei stacje w Ptaszkowej, Grybowie, Stróżach i Zagórzanach docierając finalnie po ponad 3 godzinach do Biecza.

Od godz. 12:17 do godz. 16:00 turyści, którzy przybyli z Nowego Sącza mieli czas wolny na zwiedzanie Biecza, w tym samym czasie skład pociągu wykonał dodatkowy, ogólnodostępny kurs Biecz – Gorlice – Biecz, na który bilety wyprzedane zostały w mgnieniu oka.

Organizatorem przejazdów w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” było Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Od godz. 16:00 na Bieckim Jarmarku Kultury trwał Festiwal Dwóch Kultur podsumowujący projekt „Karpackie etno-przygody” realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, którego beneficjentem i koordynatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Bieczu,  natomiast Partnerem  Centrum Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Rady Miasta Rohatynia w Rohatyniu (Ukraina).

Wydarzenie rozpoczęła Pani Monika Kowalska-Orlewska – Dyrektor SP nr 2 w Bieczu przedstawiając publiczności ideę projektu „Karpackie etno-przygody”. Prezentacji towarzyszył jednocześnie pokaz etno-eko mody w wykonaniu uczestników projektu z Polski i Ukrainy.

Kolejnym punktem programu był występ Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego „Podgrodzianie” z SP nr 2 w Bieczu oraz występ młodzieży z Rohatyńskiego Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Rohatyniu (Ukraina).

Po części artystycznej rozpoczęły się warsztaty rękodzieła regionu Rohatynia, Podhala oraz Beskidu Niskiego. Dzieci i młodzież miały okazję stworzyć samodzielnie ozdoby z drewna, ozdoby z wełny czesakowej, eko-breloki, eko-biżuterię, laleczki czy woreczki zapachowe. Uczestnicy warsztatów mogli skomponować autorskie mieszanki ziół i herbat, a także skosztować regionalne potrawy.

Partnerami Festiwalu Dwóch Kultur byli: Bieckie Centrum Kultury, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bieczu, Biecki Uniwersytet Złotego Wieku oraz Małopolski Uniwersytet Ludowy LOWE.

Wisienką na torcie niedzielnych wydarzeń kulturalnych w Bieczu był koncert niesamowitego męskiego duetu Oskara Cenkiera i Miłosza Skwiruta, którego organizatorem w całości było Bieckie Centrum Kultury.

Miłosz to kontrabasista, który odnajduje się w różnorodnych muzycznych gatunkach. Jego ścieżka artystyczna przypomina soundtrack do filmu, gdzie każdy dźwięk to odbicie emocji ukrytych w jego duszy.

Oskar, pianista, tworzy dźwięki, które sięgają od klasycznych inspiracji po wyrafinowany jazz, filmowe melodie i progresywne kompozycje. Jego podejście do muzyki to opowieść o dekonstrukcji i rekonstrukcji dźwięków, jest jak podróż przez labirynt emocji poprzez fortepian i elektronikę.

Muzycy w duecie zaczęli spotykać się na próbach niecały rok temu. Wiosną pojawiły się pierwsze koncerty, a obecnie wyruszają w jesienną trasę po Polsce, którą zainaugurował niedzielny koncert na Bieckim Jarmarku Kultury.

Duet Cenkier i Skwirut to twórcze połączenie, które przynosi nowe życie ich utworom. Brzmienie kontrabasu Miłosza Skwiruta idealnie harmonizowało z elektronicznymi eksperymentami Oskara Cenkiera, tworząc unikalne kompozycje, które urzekły zgromadzoną publiczność. Ich muzyka to podróż przez granice dźwięku, pełna improwizacji i niespodzianek, gdzie każda kompozycja jest wyjątkowym doświadczeniem dla słuchaczy.

W trakcie koncertu na Bieckim Jarmarku Kultury, duet zaprezentował kompozycje, które przeniosły publiczność w różnorodne krajobrazy dźwięków. Od spokojnych, medytacyjnych pasaży, po dynamiczne i intensywne fragmenty, ich muzyka poruszała zmysły i wywoływała głębokie emocje. Improwizacje były pełne zaskakujących zwrotów, co sprawiało, że każda chwila była niepowtarzalna.

Pierwsza jesienna niedziela przyniosła mieszkańcom Biecza i okolic kilka ciekawych propozycji na spędzenie wolnego dnia i pokazała, że Biecki Jarmark Kultury tętni życiem nie tylko w sezonie letnim, ale również i jesienią.

Skip to content