29 września 2024 r. w Bieckim Jarmarku Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie łączące kulturę polską i ukraińską – Festiwal Dwóch Kultur, będący zwieńczeniem projektu Karpackie Etno Przygody zrealizowanego przez młodzież z Biecza i Rohatynia w ramach programu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem projektu oraz organizatorem Festiwalu była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, a partnerem Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży Rady Miasta Rohatynia w Ukrainie.
Polsko – Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży uwzględnia szczególną rolę młodego pokolenia w kształtowaniu wzajemnych stosunków międzynarodowych, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.
Tegoroczny projekt Karpackie Etno Przygody skupiał się wokół poszukiwania wspólnych elementów kulturowych ludności zamieszkującej Karpaty, a dokładnie najwyższe pasmo po stronie polskiej tj. Tatry i po stronie ukraińskiej – rejon gór Czarnochora. Aby poznać różnice i podobieństwa folkloru gór obu krajów młodzież z Biecza i Rohatynia wspólnie udała się na 6 – dniowe działania do Zakopanego, gdzie poprzez warsztaty, gry edukacyjne, wędrówki górskimi szlakami odkrywała wątki łączące mieszkańców Karpat po obu stronach granicy, które odnalazła m.in. w tradycjach pasterskich, kuchni, instrumentach muzycznych, motywach ozdobnych. Młodzież zainspirowana folklorem Podhala i Gór Czarnohora zaprojektowała i stworzyła stroje regionalne w wersji ekologicznej, czyli odwzorowane z wykorzystaniem materiałów z surowców wtórnych czy materiałów bardzo szybko biodegradowalnych.
Efekt końcowy pracy młodzieży w postaci pokazu etno-eko mody został zaprezentowany bieckiej publiczności podczas Festiwalu Dwóch Kultur. Podczas wydarzenia młodzież wykonała także tańce regionalne Pogórza, Podhala i Huculszczyzny.
Dla pełniejszego zrozumienia i doświadczenia dwóch kultur uczestnicy projektu wraz z uczniami SP 2 Biecz i seniorami z Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego LOWE w Bieczu prowadzili warsztaty ekologiczne i tradycyjnego rękodzieła. Przybyli bieczanie mogli stworzyć własne mieszanki ziół, eko breloki, eko zapachy, ozdoby z drewna i wełny czesankowej. Bieckie KGW z pomocą uczestników projektu serwowało bieczanom regionalne potrawy takie jak prołziaki czy polewkę.
Na wydarzeniu nie brakło lokalnych mediów: Gazety Krakowskiej oraz Gazety Gorlickiej, portali Gorlice 24, Nasze Gorlice i Halo Gorlice, które relacjonowały przebieg Festiwalu.
Artykuły i reportaże lokalnych mediów dostępne są w linkach:
Gazeta Krakowska
Gazeta Gorlicka – Gorlice nasze miasto
Gorlice 24
Halo Gorlice
Radio Trendy
https://trendyradio.pl/pl/aktualnosci/4/gorlice/30330/sp-nr-2-w-bieczu-z-dofinansowaniem
Autor:
Monika Orlewska Dyrektor SP 2 Biecz, Koordynator projektu „Karpackie etno przygody”