17 października 2021 Bieckie Centrum Kultury zainaugurowało działalność nowej sekcji zainteresowań, a mianowicie sekcji turystycznej, której celem jest umożliwienie naszym mieszkańcom poznawania ciekawych zakątków kraju.

Pierwszym punktem na mapie wycieczek z cyklu Bądź Ciekawy Świata był Sandomierz – piękne świętokrzyskie miasteczko, które z pewnością większości kojarzy się z Ojcem Mateuszem.

Zainteresowanie wycieczką było ogromne, a lista rezerwowa chętnych osób wydłużała się błyskawicznie. Niestety każdy autokar ma ograniczoną ilość miejsc w związku z czym ostatecznie do miasteczka Ojca Mateusza wyruszyło 51 osób.

Od początku wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor oraz podekscytowanie, co sprawiło,  że  w autokarze panowała  miła atmosfera, Po trzech godzinach drogi cała grupa szczęśliwie dotarła do punktu docelowego. Przy studni, czyli najbardziej rozpoznawalnym miejscu w Sandomierzu, na bieckich turystów czekała pani przewodnik, która zaprosiła wycieczkowiczów na spacer po najciekawszych obiektach. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in.: Bramę Opatowską z XIV wieku, Bazylikę Katedralną – piękny gotycki kościół, dziedziniec zamkowy, kościół św. Jakuba – późnoromańską świątynię z 1226 roku, Dom Długosza, zabytkowe kamienice i dawną synagogę. Wszystkich zachwycił również spacer po niezwykłych sandomierskich wąwozach lessowych Królowej Jadwigi. Pani przewodnik bardzo ciekawie i z pasją opowiadała o historii miasta, jego zabytkach oraz legendach. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również jak bliska przeszłość łączy Biecz i Sandomierz. W obydwu miejscowościach urzędował kat, a łączącą postacią jest właśnie Królowa Jadwiga Andegaweńska. Wyczekiwanym punktem programu niedzielnej wycieczki było oczywiście Muzeum Ojca Mateusza. Tam uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z figurami woskowymi, przedstawiającymi bohaterów serialu, poczuć się jak na planie filmowym, a także poznać interesujące fakty dotyczące powstawania tej popularnej produkcji. W planie wycieczki przewidziany był również czas wolny, kiedy to uczestnicy mieli okazję spróbować lokalnej kuchni i słynnych zapiekanek, a na deser skosztować sandomierskiej krówki.

Około godz. 17.00 bieccy turyści wyruszyli w drogę powrotną do domu. Pomimo zimnej aury i zmęczenia, nastroje aż do samego wieczora były niezmiennie radosne.

Już dziś Bieckie Centrum Kultury zachęca do zapisywania się na kolejne wycieczki. Szczegóły zostaną podane wkrótce na stronie www.bck.biecz.pl oraz na Facebooku BCK.

BĄDŹ CIEKAWY KRAJU!

Skip to content