W czwartek, 27 maja 2021 roku o godzinie 17:30 Bieckie Centrum Kultury zainaugurowało cykl filmowy „Kino z pasją” o tematyce historycznej. Pierwszym dziełem, które zaprezentowaliśmy w kinie „Farys” w Bieczu była kulturowa produkcja Andrzeja Wajdy – „Kanał”. 10 czerwca odbędzie się kolejny pokaz filmu tego wybitnego reżysera, nagrodzonego Oscarem za całokształt twórczości. Tym razem wyświetlony zostanie „Popiół i diament”. Cena biletu każdego z tych filmów to 5 zł.

Cykl „Kino z pasją” rozpoczęło przemówienie dyrektora Bieckiego Centrum Kultury, Pana Pawła Jamro. Przed emisją „Kanału” krótką prelekcję dotyczącą sytuacji gospodarczej i politycznej w czasach, o których opowiada film wygłosił pracownik Biblioteki Biecz, Pan Dr Jacek Lech. W kinie „Farys” dla zainteresowanych dostępna jest ciekawa wystawa „40/90” z 2016 roku, poświęcona Andrzejowi Wajdzie, nawiązująca do jego 90. urodzin i zrealizowania 40 filmów fabularnych. Dzieła tego reżysera zainicjowały tzw. „polską szkołę filmową”. Jej tematyka była różnorodna, ale często powracał rozrachunek z czasami II wojny światowej, będącej przeżyciem pokoleniowym dla artystów urodzonych w latach 20-tych XX wieku.

„Kanał” to fabularny film wojenny, oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego z 1956 roku. Przedstawia ostatnie chwile Powstania Warszawskiego z końca września 1944 roku, kiedy to oddział żołnierzy Armii Krajowej próbuje przejść przez kanały z Mokotowa do broniącego się jeszcze przed Niemcami Śródmieścia. Co ciekawe reżyser nie zdecydował się na laurkowy obraz powstańców, co spotkało się początkowo z krytycznymi głosami widzów i dziennikarzy. Nagroda Specjalna Jury na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1957 roku i zachwyt filmem za granicą ocieplił jego odbiór w kraju. Od powstania „Kanału” minęło kilka dekad, ale wciąż uznawany jest za dzieło kultowe.

„Popiół i diament” nakręcono dwa lata później. To dramat zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Działający w podziemiu antykomunistycznym były AK-owiec Maciek Chełmicki otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Ogarniają go jednak wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej. Zbigniew Cybulski za tę główną rolę był wielokrotnie porównywany do symbolu buntu młodego pokolenia, amerykańskiego aktora Jamesa Deana.

Cykl filmowy „Kino z pasją” o różnorodnej tematyce kontynuowany będzie w kolejnych tygodniach. Serdecznie zapraszamy!  

Skip to content