W niedzielę 27 sierpnia 2023 mieszkańcy Gminy Biecz obchodzili Święto Plonów zwane potocznie Dożynkami. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu, której przewodniczył Ksiądz Janusz Kurasz – Proboszcz tutejszej parafii, a zarazem Dziekan Dekanatu Bieckiego.

Po Eucharystii delegacje z wieńcami żniwnymi w barwnym korowodzie zaprzęgów konnych i traktorów oraz w asyście Bieckiego Oddziału Kawalerii Ochotniczej okrążyły biecki Rynek budząc podziw zarówno mieszkańców, jak i przebywających w tym czasie w naszym mieście turystów.

Organizatorami tegorocznych Dożynek przy wsparciu Bieckiego Centrum Kultury byli oczywiście włodarze miasta tj. Pan Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza oraz Pan Grzegorz Nosal – Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, a także  Sołtys i społeczność wsi Strzeszyn, dlatego też wspomniany wcześniej barwny korowód przy dźwiękach muzyki przemieścił się właśnie do pobliskiego Strzeszyna, gdzie miały miejsce główne uroczystości dożynkowe.

Święto Plonów poprowadzili w duecie Pani Jadwiga Szara – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie oraz Pan Paweł Jamro – Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury.

Konferansjerzy powitali mieszkańców, delegacje wieńcowe oraz przybyłych gości, wśród których byli m.in. Posłowie na Sejm RP – Pani Barbara Bartuś, Pani Elżbieta Zielińska oraz Pan Jan Duda, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego  – Pani Jadwiga Wójtowicz oraz Pan Stanisław Pasoń, Ksiądz Proboszcz Janusz Kurasz – Dziekan Dekanatu Bieckiego, Pan Witold Kochan – Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego wraz Radnymi Rady Powiatu Gorlickiego  – Panem Januszem Augustowskim oraz Panem Maciejem Rybczykiem, Pan Mariusz Piotrowski – Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, Pan Przemysław Wszołek – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, Pan Marcin Stępień – Komendant Komisariatu Policji w Bieczu, Radni Rady Miejskiej w Bieczu, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Gminy Biecz, Sołtysi, Strażacy i Przewodniczący KGW.

Po powitaniu wszystkich przybyłych na niedzielną uroczystość Starostowie Dożynek w osobach Pani Joanna Kalisz-Dziki oraz Pan Szymon Kozik rozpoczęli obrzęd przekazania chleba. Na scenę zaproszeni zostali włodarze miasta wraz z proboszczem parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, na ręce których przekazany został chleb, którym po pokrojeniu poczęstowani zostali wszyscy mieszkańcy i goście.

Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości na scenie z muzyczno-tanecznym występem pojawił się działający przy Gorlickim Centrum Kultury Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie”, którego program oparty jest na tradycyjnym folklorze Pogórza.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych, które obok chleba są najważniejszym symbolem święta dziękczynienia. Na tegoroczne Gminne Dożynki  w Strzeszynie rolnicy przynieśli prawdziwe dzieła sztuki. Publiczność mogła podziwiać 7 wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Stowarzyszenia czy prywatne osoby z 6 miejscowości: Strzeszyna (2 wieńce), Biecza, Binarowej, Korczyny, Rożnowic i Sitnicy. Z Grudnej Kępskiej natomiast przybyła delegacja z chlebem. Każda z grup, prezentując swój wieniec, starała się przypomnieć niektóre obrzędy i zwyczaje towarzyszące żniwom czasów naszych babć i dziadków. Oczywiście prezentacje wieńców nie byłyby tak barwne, gdyby nie melodyjne śpiewy z towarzyszeniem licznych instrumentów.

Po prezentacjach wszystkich wieńców dożynkowych na scenie pojawił się  młody, jednakże bardzo utalentowany akordeonista Karol Michalak. Absolwent Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  w Strzeszynie ma na swoim koncie wiele koncertów, a  tym samych wiele  sukcesów i z pewnością jeszcze wiele przed nim. Karol zagrał 3 utwory, m.in. „Polkę Dziadek”, którą  z pewnością słuchacze Polskiego Radia kojarzą z audycją “Lato z Radiem”.

Pusta scena nie dała długo na siebie czekać. Zaraz po koncercie akordeonowym Karola Michalika z dożynkową biesiadą wkroczyła Ludowa Kapela ze Strzeszyna, która po swoim występie połączyła muzyczne siły ze Śpiewakami z Rozembarku czego efektem była niesamowita, około półtoragodzinna biesiada pomiędzy stolikami przybyłych na uroczystości dożynkowe mieszkańców nie tylko gminy Biecz, ale także sąsiednich gmin. Obydwie kapele tak rozkręciły imprezę, że nawet najbardziej nieśmiali uczestnicy niedzielnych dożynek włączyli się do wspólnego śpiewania.

Wydarzenie zakończyła zabawa ogrodowa z czteroosobowym zespołem Zament, który zaprezentował szeroki repertuar dopasowując się w gusta strzeszyńskiej publiczności.

Skip to content