Bieckie Centrum Kultury to nie tylko Bieckie Biuro Festiwalowe i kino Farys, ale również wirtualna strzelnica w Strzeszynie, Biecki Jarmark Kultury i Dworzec Kolejowy.

Remont Dworca Kolejowego w Bieczu w ramach budowy węzła przesiadkowego w 2019 roku oraz budowa Bieckiego Jarmarku Kultury, która zakończyła się kilka miesięcy temu, to jedne z najważniejszych inwestycji związanych z naszą instytucją na przestrzeni ostatnich lat.

Do końca 2023 r. w budynku Dworca Kolejowego odbywały się zajęcia sekcji zainteresowań Bieckiego Centrum Kultury, a także prowadzone były zajęcia warsztatowe, które obecnie zostały przeniesione do nowo otwartego Bieckiego Jarmarku Kultury. Aktualnie obiekt udostępniany jest m.in. na spotkania Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej, próby zespołów muzycznych, a ponadto odbywa się tam również obsługiwana przez pracownika BCK okresowa sprzedaż biletów miesięcznych. Ponadto w budynku dworca znajduje się komfortowa poczekalnia, która otwierana jest od godz. 7.00 (klucz znajduje się w Bieckim Jarmarku Kultury).

Ponadto w pięknie odnowionym, zabytkowym Dworcu mieści się wystawa stała pn. „Z dziejów kolei w Bieczu”, na której można zobaczyć m.in. archiwalne bilety, rozkład jazdy i mundur konduktora. Zwiedzanie wystawy możliwe jest po rezerwacji telefonicznej – obiekt udostępniany jest przez pracownika sąsiedniego BJK.

17 grudnia 2023 roku odbyło się oficjalne otwarcie Bieckiego Jarmarku Kultury, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, a także licznie przybyli mieszkańcy. Ciekawość dotycząca nowego obiektu zarządzanego przez Bieckie Centrum Kultury, szereg atrakcji oraz przedświąteczny nastrój sprawiły, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Obecnie trwa sukcesywne uruchamianie działalności w nowym obiekcie i terminarz stale się wypełnia. W Bieckim Centrum Kultury powstał bogaty plan imprez na cały 2024 r., wśród których znajdą się liczne koncerty, festyny, a także jarmarki: Jarmark Wielkanocny, Jarmark św. Piotra i Pawła oraz – oczywiście – Jarmark Bożonarodzeniowy.

Aby obiekt tętnił życiem nie tylko w weekendy, od stycznia trwa przenoszenie do Bieckiego Jarmarku Kultury zajęć sekcji zainteresowań działających pod szyldem BCK. Odbywają się tam:

– prowadzone przez pana Rafała Boniśniaka zajęcia muzyczne, w których uczestnicy około dwudziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży podzielonych na dwie grupy zaawansowania i ucząca się gry na różnych instrumentach;

– prowadzone przez panią Dagmarę Dżułę spotkania uczestników sekcji teatralnej, podczas których dzieci uczą się „być” na scenie, odbywają próby teatralne i pracują nad spektaklem pt. „Mały książę”, którego wystawienie jest planowane na maj bieżącego roku;

– prowadzone przez panią Małgorzatę Przybyłowicz zajęcia sekcji plastycznej, w których uczestniczy ok. 20 dzieci, głównie uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków. Zajęcia rozwijają u najmłodszych wrażliwość estetyczną, umiejętność dostrzegania i przeżywania piękna, rozwijają wyobraźnię i pamięć. Dzieci uczą się wytrwałości, ujawniają pomysłowość i oryginalność, odkrywają i rozwijają wrażliwości na barwy, formy i kształty. Młodzi artyści poznają różne techniki i zagadnienia plastyczne, a ich kreatywne prace zdobią pracownię plastyczną;

– zajęcia sekcji tańca nowoczesnego, pod okiem doświadczonej choreografki pani Moniki Wacek. Jest to sekcja ciesząca się największym zainteresowaniem o czym świadczy liczba ok. 130 uczestników. Uprawiając taniec nowoczesny podopieczni mają możliwość rozwijania zdolności ruchowych oraz poznawania nowych dziedzin tańca. Jest to uniwersalna forma aktywności, z której każdy może czerpać przyjemność. Zajęcia uczą pracy w grupie, odpowiedzialności i umiejętności gospodarowania własnym czasem oraz oswajały dzieci z występami publicznymi, co jest niezwykle pomocne w dorosłym życiu;

– sekcja kulinarna prowadzona przez instruktorkę BCK, panią Annę Jurczak;

W BJK odbywają się również zajęcia dla osób dorosłych:

– spotkania stowarzyszeń;

– joga, która pozytywnie wpływa na wiele aspektów ludzkiego życia;

– pilates pod okiem certyfikowanej instruktorki pani Magdaleny Stawarz;

– sekcja kulinarna dla dorosłych, prowadzona przez instruktorkę BCK, panią Grażynę Czech.

Biecki Jarmark Kultury to także miejsce, gdzie odbywają się zajęcia półkolonii letnich i zimowych, które każdego roku organizuje Bieckie Centrum Kultury, a koordynuje je instruktorka Anna Jurczak.

Mówiąc o Bieckim Jarmarku Kultury nie można zapomnieć o drugiej, równorzędnej, gałęzi działalności w obiekcie, a mianowicie o targowisku. Docelowo BJK stanie się nową lokalizacją tradycyjnego poniedziałkowego targu w Bieczu. Ponadto

w obiekcie znajdują się zamykane boksy, w których najemcy będą prowadzić swoją działalność oferując świeże warzywa i produkty spożywcze bezpośrednio od producenta.

Biecki Jarmark Kultury został zbudowany z myślą o mieszkańcach Gminy Biecz, pragniemy aby stał się miejscem spotkań, wydarzeń, idealnym miejscem, by poznać historię i kulturę naszego regionu, unikatowych bieckich przysmaków, aby stał się sercem naszego pięknego miasteczka.

Skip to content