1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
W wielu miastach w Polsce uczczono pamięć tych żołnierzy, dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były tylko sloganami, ale wartościami, za które oddali życie.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w kinie Farys w Bieczu wyświetlony został bezpłatny premierowy seans filmu dokumentalnego Tomasza Sommera i Macieja Dębały pt. „Gryga”.
Film przedstawia postać pochodzącego z Biecza Józefa Grygi pseudonim „Jędrek”, „Twardy”, „Partyzant”, który w latach 1963-1966 był ostatnim na ziemiach polskich ukrywającym się wraz z bronią palną partyzantem powojennego antykomunistycznego podziemia, często przemieszczającym się z jednej wsi do innej.
Józef Gryga był także ostatnim z polskiego zbrojnego wolnościowego podziemia, który został schwytany przez MO i SB. Był poszukiwany przez służby komunistycznego państwa, mniej lub bardziej intensywnie, od końca września 1945 r. do sierpnia 1966. Został ujęty i aresztowany dopiero 8 sierpnia 1966 r. i to zupełnie przypadkowo.
Zainteresowanie filmem wśród mieszkańców gminy Biecz było ogromne, o czym świadczyła frekwencja podczas projekcji filmu.
Po seansie miał miejsce panel dyskusyjny z historykami i współautorami pierwszego artykułu n/t Józefa Grygi –Tomaszem Mysłkiem i Józefem Śreniowskim.