W niedzielę, 17 grudnia 2023 roku odbyło się oficjalne otwarcie Bieckiego Jarmarku Kultury, połączone z Gminną Wigilią i Kiermaszem Bożonarodzeniowym. Ciekawość dotycząca nowego obiektu należącego do Bieckiego Centrum Kultury, szereg atrakcji oraz przedświąteczny nastrój sprawiły, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Biecza i okolic.

Wszystkich zebranych powitał dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro. W klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mieszkańców i gości wprowadzili Kolędnicy Misyjni widowiskiem dzieciom z Kolumbii w wykonaniu Grupy Misyjnej uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu. Ich opiekunami byli o. Jakub Kowalczyk – wikariusz parafii pw. św. Anny i ks. Mariusz Romanowski – wikariusz parafii pw. Bożego Ciała oraz Pani Jolanta Alibożek. Na miejscu zorganizowana została również zbiórka przeznaczona na misje. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem w składzie: Marcelina Jędrzejowska (wokal, skrzypce), Emilia Jędrzejowska (instrumenty dęte), Ireneusz Jędrzejowski (perkusja) i Mateusz Tenerowicz (akordeon). 

W końcu nadszedł czas na oficjalne otwarcie Bieckiego Jarmarku Kultury i uroczyste przecięcie wstęgi przed pasażem przez Burmistrza Biecza, Pana Mirosława Wędrychowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu, Pana Grzegorza Nosala, dyrektora Bieckiego Centrum Kultury, Pana Pawła Jamro, Wicestarostę Gorlickiego, Pana Stanisława Kaszyka, Radnego Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Pasonia, Radną Powiatu Gorlickiego Panią Iwonę Tumidajewicz, Proboszcza Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, ks. Dziekana Janusza Kurasza oraz Komendanta Komisariatu Policji w Bieczu, podinsp. Marcina Stępnia. Nowy obiekt został również poświęcony przez Proboszcza Parafii pw. Św. Anny w Bieczu Ojca Tomasza Michalika. Pan Burmistrz przybliżył koleje powstawania Bieckiego Jarmarku Kultury od początkowych planów, przez trwającą kilkanaście miesięcy realizację, aż po ukończenie inwestycji. Jest to niezwykle potrzebne miejsce, które będzie wykorzystywane jako centrum kulturalnego i artystycznego rozwoju naszego miasta, a także jako ośrodek prowadzenia handlu. Powstało z myślą o lokalnych producentach, a przede wszystkim o klientach – mieszkańcach Biecza. Produkty pochodzić będą ze sprawdzonych źródeł, od certyfikowanych podmiotów, a głównie od  osób, które mieszkają w Bieczu i okolicach. Strefa handlowa składa się z trzech pawilonów z 26 stoiskami zamkniętymi i 16 stoiskami otwartymi. Tuż obok usytuowany jest węzeł przesiadkowy, wyposażony w miejsca parkingowe, punkt postojowy dla rowerów, wiaty przystankowe i zajezdnię autobusową. Natomiast w budynku warsztatowym funkcjonować będą trzy pracownie: gastronomiczna z węzłem kuchennym, artystyczna i edukacyjna. Całkowita wartość zadania wyniosła 6 311 444,82 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020: 2 895 376,49 zł, a dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 1 000 000 zł.

Po przemówieniach zaproszonych gości, miała miejsce  modlitwa, prowadzona przez ks. Dziekana Janusza Kurasza i o. Tomasza Michalika oraz wspólne przełamanie się opłatkiem włodarzy i mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszył się ciekawy program animacyjny dla dzieci. Niemałą atrakcją dla najmłodszych była także, zresztą jak co roku, Żywa Szopka Betlejemska. Pomiędzy uczestnikami cały czas krążył Mikołaj w towarzystwie diabła i anioła. Cała trójka chętnie robiła sobie zdjęcia z mieszkańcami i częstowała ich cukierkami. W czasie otwarcia Bieckiego Jarmarku Kultury, połączonego z Gminną Wigilią, zainaugurowano Małopolski Uniwersytet Ludowy LOWE. Nie zabrakło również harcerzy z Betlejemskim Światełkiem Pokoju. Kolędowanie trwało w najlepsze, gdy na scenie pojawił się Mikołaj Majda – bardzo utalentowany uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, który uczestniczy w zajęciach wokalnych w Jasielskim Domu Kultury, a na swoim koncie ma już kilka cennych nagród i wyróżnień. Ostatni punkt programu należał do zespołu „ZGRAJA”, który także zaprezentował najbardziej znane kolędy i pastorałki.

Bieczanie i wszyscy goście w ramach Kiermaszu Bożonarodzeniowego odwiedzali kilkadziesiąt stoisk ulokowanych w boksach po obu stronach pasażu Bieckiego Jarmarku Kultury, reprezentowanych przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, szkoły, harcerzy, firmy i osoby prywatne. Można było  zakupić m.in. ozdoby świąteczne, stroiki, bombki, rękodzieło, świeczki, miody, ciasta, chleby, kosmetyki, zioła, wędliny, wyroby gipsowe i wiele innych. Swobodne przemieszczanie się pomiędzy wystawcami było utrudnione, bo frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Stoiska wręcz uginały się od pięknych świątecznych dekoracji i pysznych dań, które można było zakupić lub degustować za darmo. Nie zabrakło pierogów ruskich, żurku, barszczyku z uszkami, a także słodkości, którymi częstowało bieckie LOWE. Ponadto strażacy z OSP Korczyna uczestników niedzielnego spotkania częstowali przepysznym bigosem, do którego ustawiła się długa kolejka.

Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro dziękuje serdecznie Burmistrzowi Biecza, Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu, Panu Grzegorzowi Nosalowi za objęcie wydarzenia honorowym patronatem. Dziękujemy również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania niedzielnej imprezy, a w szczególności:
– Księdzu Dziekanowi Januszowi Kuraszowi – Proboszczowi Parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu
– Ojcu Tomaszowi Michalikowi – Proboszczowi Parafii pw. Św. Anny w Bieczu
– Ojcu Jakubowi Kowalczykowi, ks. Mariuszowi Romanowskiemu, Pani Jolancie Alibożek oraz Grupie Misyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu za widowisko dzieciom z Kolumbii
– Zespołowi „ZGRAJA”
– Strażakom z OSP Korczyna
– Mikołajowi Majdzie
– Zespołowi w składzie: Marcelina Jędrzejowska, Emilia Jędrzejowska, Ireneusz Jędrzejowski, Mateusz Tenerowicz
– Panu Janowi Stępniowi
– Państwu Barbarze i Bolesławowi Pabis

Ciepłe słowa kierujemy także do wystawców zaangażowanych w biecki Jarmark: kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, szkół, harcerzy, firm i osób prywatnych.

Skip to content