W piątek 26 sierpnia 2022 biecki amfiteatr za murami Baszty Kowalskiej kolejny raz wypełniła muzyka i klimatyczna iluminacja, a wszystko za sprawą „Muzycznego Wieczoru” zorganizowanego przez Bieckie Centrum Kultury.

Wydarzenie o godz. 19:00 rozpoczął Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Pan Paweł Jamro, który przedstawił występujących tego wieczoru muzyków oraz powitał wszystkich przybyłych na piątkowe koncerty.

Swoją obecnością zaszczycił również Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, którzy jest częstym gościem podczas wydarzeń organizowanych przez Bieckie Centrum Kultury. Pan Przewodniczący skierował do publiczności ciepłe słowa, życząc udanego wieczoru, natomiast Dyrektorowi BCK podziękował za kolejną ciekawą propozycję dla mieszkańców.

Jako pierwszy wystąpił zespół TWO WAYS czyli gitarowy duet akustyczny w składzie Paweł Bek oraz Maciej Graca.

Chłopaki zaprezentowali głównie muzykę rockową i okołorockową, utwory starsze i te współczesne, polskie i zagraniczne. Nie zabrakło także bluesa czy elementów jazzu. Wiele z tych coverów publiczność znała bardzo dobrze co sprawiało, że niektórzy nieśmiało nucili melodie i podrygiwali stopami w rytm muzyki.

O godz. 20:00 przed publicznością wystąpiła gwiazda wieczoru czyli KAPELA HANKI WÓJCIAK. Krakowski zespół założony przez rodowitą góralkę Hankę Wójciak – wokalistkę, autorkę tekstów i muzyki, zaprezentował muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej.

Hanka Wójciak jest laureatką m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję muzyczną „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”.

Kapela podczas „Muzycznego Wieczoru” wykonała swoje autorskie utwory z płyt „Znachorka” (2014)  oraz „Zasłona” (2017).

W kompozycjach Kapeli słychać było echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację. Prostota i powtarzalność motywów przeplatała się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy językowe i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary dodają piosenkom baśniowości i ludowości.

Charyzmatyczna wokalistka zachwyciła słuchaczy.Nie zabrakłorytmicznego poklaskiwania i oczywiście bisów. Momentami nogi same rwały się do tańca, jednak ze względu na niedogodności terenu, nie było do tego warunków.

Wszystkie leżaki w piątkowy wieczór były zajęte przez publiczność, co jest potwierdzeniem na to, że Bieczanie (i nie tylko Bieczanie, ponieważ w amfiteatrze można było spotkać wiele osób spoza Biecza) czekają na takie kameralne koncerty dopełnione wyjątkową scenerią, klimatycznie oświetlonych, średniowiecznych murów obronnych.

Wakacje dobiegają końca, dlatego też piątkowy „Wieczór z muzyką” był ostatnim w tym sezonie letnim plenerowym wydarzeniem zaproponowanym przez Bieckie Centrum Kultury.

Jednak BCK oczywiście nie zwalnia tempa i zachęca do korzystania z wielu jesiennych propozycji. 18 września dla piechurów o dobrej kondycji fizycznej organizowana jest wycieczka w  urokliwe Bieszczady (Tarnica), natomiast 02 października BCK zabierze turystów z Biecza do przepięknego Zamościa. Od października powrócą również sekcje zainteresowań dla dzieci i młodzieży.

Skip to content