Sekcja turystyczna Bieckiego Centrum Kultury, której działalność z sukcesem zainaugurowana została w październiku ubiegłego roku, stale rozbudowuje swoją ofertę. To już nie tylko wyjazdy z Biecza w różne zakątki kraju, a nawet zagranicę. Wyszliśmy również z propozycją zorganizowania czasu dla grup, które chciałyby przyjechać do naszego miasta i poznać jego historię oraz zabytki. W piątek, 13 maja 2022 roku miała miejsce pierwsze taka wycieczka. Do Biecza przyjechała 45-osobowa grupa z Gminnego Przedszkola w Dębowcu.

Pracownicy – instruktorzy Bieckiego Centrum Kultury przywitali małych gości i ich opiekunów przy Targowicy, a następnie wszyscy udali się do Muzeum Ziemi Bieckiej na spotkanie z przebranym za kata przewodnikiem. Spacer po Bieczu dzieci rozpoczęły od Rynku. W tzw. Turmie Katowskiej powitał ich głos aktora Lecha Dyblika. Zwiedzający z zainteresowaniem wysłuchali ciekawej lekcji historii i mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku kata. Kolejny punkt programu miał miejsce na placu biskupa Marcina Kromera naprzeciwko Baszty Kowalskiej, gdzie gościom została pokrótce przybliżona postać najsłynniejszego bieczanina. Dalszy spacer prowadził ścieżką wokół Szkoły Podstawowej nr 2 i Kolegiaty Bożego Ciała. Wybraliśmy się również do sieni „Domu Zbója Becza”, gdzie opowiedziana została historia tej słynnej kamienicy.

Mali turyści zostali podzieleni na dwie grupy, które na przemian spędzały czas w różnych miejscach. Jedna zwiedziła „Dom z Basztą”, czyli muzeum aptekarstwa, gdzie przedstawiono im anegdoty dotyczące m.in. sztuki wyrabiania lekarstw i dawnych zawodów. Z kolei druga grupa wzięła udział w warsztatach plastycznych, zorganizowanych przez instruktorów Bieckiego Centrum Kultury. Dzieci zajęły się malowaniem mieczy, a więc część edukacyjna została niejako połączona z odpowiednią dla ich wieku formą rozrywki. Efekty swoich kolorowych prac milusińscy będą mogły zobaczyć już wkrótce, gdy dotrą one do Dębowca. Otrzymali także od organizatorów słodkie upominki w postaci wafelków.

Po trzech godzinach poznawania Biecza wycieczka dobiegła końca. Był to bez wątpienia owocnie spędzony czas przez pierwszych gości sekcji turystycznej BCK. Przed nami kolejne spotkania w naszym mieście, gdyż oferta ciągle jest wzbogacana, a jak już powszechnie wiadomo – dla Biecza warto stracić głowę.

Skip to content